Kvůli sporu MŽP a ČSÚ vláda přerušila projednávání odpadového plánu

15.12.2014 14:33

Vláda dnes přerušila na týden projednávání nového Plánu odpadového hospodářství. Důvodem je spor ministerstva životního prostředí a Českého statistického úřadu ohledně zpracování odpadových dat. Plán jako klíčový dokument by měl na dalších deset let určovat strategii nakládání s odpady, výhrady k němu ale mají ekologové, firmy i některé obce. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) nebyly jeho základní strategické cíle ani způsoby jejich dosažení na vládě nijak zpochybněny a jsou naprosto v souladu s požadavky evropské legislativy.

Kvůli sporu MŽP a ČSÚ vláda přerušila projednávání odpadového plánu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hovoří ministr životního prostředí Richard Brabec

 "Vláda dnes odložila projednání Plánu odpadového hospodářství pro roky 2015 - 2024 na příští týden. Jako jediný otevřený bod byla diskutována dvojí odpadová data, která Česká republika dlouhodobě vykazuje do EU," uvedl v prohlášení Brabec.

Statistici se s ministerstvem už několik měsíců přou o to, kdo z nich bude posílat odpadová data do Bruselu, a stěžují si na nátlak ze strany ministerstva. To ale MŽP popírá.

Ministerstvo posílá data bruselskému Generálnímu ředitelství Životního prostředí, zatímco ČSÚ do lucemburského Eurostatu. Za ČR tak vznikají dvojí a značně odlišné údaje. MŽP chce systém sjednotit, podle ČSÚ ale tak, aby byla jen jedna data - ministerská. Statistici upozorňují na ohrožení nezávislosti. Údaje jsou důležité, ovlivňují třeba rozhodování Evropské komise při udělování dotací.

Brabec tvrdí, že na problém dlouhodobě upozorňují

Brabec uvedl, že jeho resort na problém dlouhodobě upozorňuje a začal letos na jaře jednat o tom, aby se data porovnala. "Přes dílčí posun v jednání stále přetrvávají dílčí rozpory dané odlišnou metodikou i účelem těchto dat," připustil.

Na začátku ledna se zástupci ministerstva a statistického úřadu mají setkat v Lucemburku na půdě statistického úřadu Eurostatu, kde se budou rozdílná data společně řešit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

9:55 „Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

Živá kapela, skákací hrad, sladké koláče i gulášová polévka a lehké mrholení. Tak vypadalo čtvrteční…