Ladislav Špaček poučoval diváky o tom, jak špatně potřásají rukama Donald J. Trump a Miloš Zeman

15. 2. 2017 9:56

Jak si americký prezident Donald Trump podává ruku se zahraničními státníky, toho si všímají nejen zahraniční média. V ranním vysílání ČT24 o tom promluvil také bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. A rozčílil tím mimo jiné Petra Paulczynského.

Ladislav Špaček poučoval diváky o tom, jak špatně potřásají rukama Donald J. Trump a Miloš Zeman
Foto: Martin Kovář
Popisek: Ladislav Špaček
reklama

„Pro obyčejné smrtelníky je to legrační záležitost, tak se všichni smějí, ale v tom světě vysoké politiky je to opravdu trapas, je to skandál. Podání ruky je totiž gesto,“ zmínil úvodem Špaček. Trump je v posledních dnech kritizován mimo jiné za dlouhotrvající podání ruky japonskému premiérovi Šinzó Abemu. 

„Mezi státníky jde o státní akt. Tam opravdu musíme podat ruku státnicky. Stisk ruky je krátký, netrvá déle než jednu vteřinu. Je pevný. Nikoliv však drtivý. Tu ruku musíme uchopit, toho druhého, ne tak, jak uchopil Trump Abeho. Neumožnil mu stisk, kdy je palec nahoře,“ podotkl Špaček. "Je to velmi agresivní způsob, velmi ofenzivní. Donald Trump pak ještě má jednu vlastnost – že si daného člověka přitáhne k sobě a následně danou rukou pumpuje,“ kritizoval dále Špaček. „To pumpování trvalo v případě Abeho 19 vteřin. Tyto věci budí velkou pozornost,“ dodal.

„Stejně tak, když se Donald Trump setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou, tak ji chytnul za ruku. To se prostě nedělá,“ sdělil. „Dotýkat se britské premiérky smí jen manžel, nebo kadeřník, ale nikoliv kolega,“ řekl s úsměškem Špaček.

Následně se vyjádřil i k Trumpovu setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Ten se totiž „nedal“. „Trudeau si na Trumpův styl dal pozor a zachoval odměřenost,“ zmínil Špaček. „Do toho způsobu pozdravu se pak promítají i politické konsekvence,“ dodal. „Je to důležitá symbolika a vypovídá to o tom, že Donald Trump je v politice naprosto nezkušený. Je to návyk z byznysmenských amerických kruhů. Mimo jiné jsme toto viděli i při předávání státních vyznamenání z rukou českého prezidenta Miloše Zemana,“ zmínil Špaček poplácávání po zádech či pumpování rukou.

Ve společenských kruzích bychom se také neměli dotýkat ničím jiným než dlaní pravé ruky. „Při symbolickém polibku by se mělo jen naznačit, tváře by se dotknout neměly,“ dodal.

„Ladislav Špaček právě poučuje Donalda Trumpa, jak má správně podávat ruku. Z té České televize by se vážně jeden posral,“ podotkl na svém facebookovém profilu k celému vysílání glosátor české politické scény Paulczynski.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

15:14 Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

Zdeněk Zbořil se podle svých vlastních slov jako politolog snaží dívat za létající rakety a planoucí…