Legislativní rada vlády bude dnes řešit spor o zařazení Vitáskové

25.02.2016 6:39

Legislativní rada vlády dnes bude řešit otázku, zda předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková spadá pod služební nebo pod energetický zákon. Rada by měla posoudit rozdílné postoje ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu a doporučit vládě další postup.

Legislativní rada vlády bude dnes řešit spor o zařazení Vitáskové
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Podle vnitra Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by pak ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku.

Spory vyvolal nový organizační model ERÚ, v jehož čele má od srpna 2017 stát rada místo předsedy. Kvůli sněmovním úpravám účinnosti jednotlivých ustanovení ale není jasné, zda předseda a místopředseda ERÚ jsou do konce července příštího roku osobami ve služebním poměru, či nikoli. Zákon o státní službě ze své působnosti pro uvedené období vynímá členy Rady ERÚ, která ještě neexistuje, a naopak výslovně nevynímá předsedu a místopředsedu ERÚ.

Rada má také znovu posoudit nový zákon o státním zastupitelství, který v prosinci vrátila ministerstvu spravedlnosti k dopracování. Norma má posílit postavení žalobců a pomoci boji s nejzávažnější ekonomickou kriminalitou a korupcí. Mimo jiné ruší obě vrchní státní zastupitelství a zavádí protikorupční "speciál". K návrhu měla řadu připomínek krajská státní zastupitelství, výhrady měla i Unie obhájců ČR. Kritici mimo jiné tvrdí, že s úpravou by se mělo počkat na připravovaný nový trestní řád.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …