Lehneme si jim pod kola, zasypeme je ohněm! Sobotka dostane dopis od odpůrců přejezdu konvoje USA. Zatím je na prokremelském médiu

18.03.2015 11:47

Na demonstraci proti průjezdu amerického vojenského konvoje přes území České republiky se vedle komunistů chystá i občanská iniciativa Ne základnám, která již několik let bojuje proti umístění radarové či raketové základny USA na našem území. „Rozhodnutí o průjezdu amerických vojsk považuji za nebetyčnou zhůvěřilost a provokaci,“ uvedla v rozhovoru pro prokremelský server Sputnik tisková mluvčí iniciativy Eva Novotná.

Lehneme si jim pod kola, zasypeme je ohněm! Sobotka dostane dopis od odpůrců přejezdu konvoje USA. Zatím je na prokremelském médiu
Foto: Ne základnám
Popisek: Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou

„Rozhodnutí o průjezdu amerických vojsk považuji za nebetyčnou zhůvěřilost, nechci-li přímo říci provokaci, ukázku americké síly, pokus zcela rozdělit českou společnost na dva nesmiřitelné tábory, hraní si s ohněm u stohu slámy, dráždění hada bosou nohou apod.,“ uvedla Novotná pro Sputnik.

Od pondělí, kdy byl zveřejněn záměr o průjezdu americké kolony přes území České republiky, prý iniciativě přicházejí telefonáty a maily, ve kterých rozhořčení občané navrhují všechny možné i nemožné postupy, jak průjezdu zabránit: od blokády hraničních přechodů, přes ulehnutí pod kola projíždějící kolony, až po molotovovy koktejly.

Přístup české vlády, která schválila průjezd americké armády skrze naše území, Novotná nechápe. „Tento přístup je mi zcela proti mysli. Nechápu naše politiky, alespoň ty, jejichž „většinové“ názory jsou nám denně cpány. Nevědí snad, co řekla paní Albrightová? Že má Rusko moc nerostných zdrojů a že se o ně musí rozdělit? To je jak z minulého století,“ myslí si s tím, že někteří politici si určitě uvědomují asociace se srpnem 1968 a někteří si prý určitě vzpomenou i na rok, kdy naší republikou projížděl Hitler. 

Celý rozhovor k přečtení ZDE

Novotná se pustila i do kritiky České televize, která prý „masíruje“ své diváky. „Doufám, že se prosadí více těch nezávislých, kteří nepotřebují ke své práci 7 miliard ročně a informují,“ vyjádřila své přesvědčení.

Mluvčí iniciativy Ne základnám také uvedla, že americká cvičení v době, kdy na Ukrajině zuří občanská válka, považuje za slabomyslnou provokaci. „Ve chvíli, kdy spadne jediné letadlo nebo někdo nechá vybuchnout bombu, jsme v tom všichni až po krk. Ať už by šlo o nehodu nebo hloupost. Pokud Američané cítí v tuto dobu potřebu cvičit s našimi či dalšími evropskými vojáky, můžou tak činit bez obav u nich,“ zdůraznila Novotná, podle níž bychom měli vystoupit ze Severoatlantické aliance, kterou mluvčí iniciativy považuje za válečnický spolek.

Vláda lhala

Iniciativa Ne základnám svůj postoj vůči průjezdu americké vojenské kolony přes území České republiky demonstrovala také v otevřeném dopise, který adresovala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Tomu iniciativa „vyčetla“, že jeho vláda bezprecedentně lhala občanům, když tvrdila, že se žádný průjezd americké armády naším územím nechystá.

„Nejen jménem Iniciativy Ne základnám protestujeme proti provokativnímu záměru průjezdu americké armády přes území ČR. Záměr nemá žádnou oporu v aliančních smlouvách, není vojenským cvičením a vláda ČR na obdobnou provokaci přistupovat nemusí,“ stojí v dopise pod kterým je vedle výše zmiňované Novotné podepsán i Marek Řezanka z Hnutí pro přímou demokracii, Milan Daniel z Evropané proti válce a Milan Neubert ze Spojenectví práce a solidarity.

Premiér Bohuslav Sobotka dle iniciátorů dopisu trhá na kusy vládní prohlášení, ve kterém „není zakotveno zhoršování geopolitické situace v Evropě, není v něm uvedeno, že budete lidem nahánět strach, a to zejména těm, kteří pamatují rok 1968. Musíte si být plně vědom, že tímto krokem rozdělíte českou společnost, vyvoláte neklid, stres a nepředvídatelné reakce. Za takový stav nesete plnou osobní odpovědnost.“

Plné znění dopisu ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

11:50 Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

Hnutí Žít Brno ústy náměstka brněnského primátora Matěje Hollana navrhuje, aby Brno přijalo několik …