Lékař: Muž, 35. Málem zemřel na covid. A nám došlo...

13.01.2021 8:07

Lékař Jiří Sagan má za to, že vrchol další vlny epidemie teprve přijde a nebude to snadné. Denní nárůsty počtu pacientů mu nedělají radost. Obává se toho, aby nemocnice skutečně nezkolabovaly. Poté promluvil o lidech, kteří věřili, že covid nedostanou, případně, že to je jen „chřipečka“, a teď leží na JIPkách a zpytují svědomí.

Lékař: Muž, 35. Málem zemřel na covid. A nám došlo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Vedoucí lékař JIP Infekční kliniky FN Ostrava Jiří Sagan v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV prozradil, že ve Fakultní nemocnici Ostrava na jeho oddělení je v tuto chvíli asi 190 pacientů s nemocí covid-19 a z toho je asi 40 na JIP. „Řádově je to o stovky pacientů více než na podzim."

Počítá s tím, že vrchol této vlny epidemie ještě teprve přijde. „Čísla okolo 17 tisíc (nově diagnostikovaných za den) jsou pro nás opravdu alarmující. Myslím si, že ještě pořád je před námi velký kus práce,“ řekl Sagan.

V tuto chvíli neumí říct, kdy se nemocnice definitivně zahltí. Doufá, že se to nestane.

Skutečností však je, že na 350 pracovníků nemocnice je v pracovní neschopnosti a z toho dvě třetiny lidí ve spojitosti s koronavirem. „To je pro nás samozřejmě alarmující. Ale díky tomu, že se velká část našeho personálu promořila a už u nich covid proběhl, tak doufáme, že to zvládneme. Velká část personálu sice ještě nedostala to onemocnění, ale hlavně dostala vakcínu,“ ocenil Sagan.

Na covid umírá asi 70 procent pacientů, kteří se dostanou na JIP.

„My jsem měli pacienta - 35 let v plném zdraví  - s oboustranným zápalem plic, který to jen tak tak zvládnul. V tu chvíli jsem začal já i kolegové přemýšlet, že to může potkat i nás a že ten průběh nemusí být jednoduchý,“ uznal Sagan.

Někteří pacienti, kteří leží na JIP, zpytují svědomí. Často prý totiž tito lidé věřili, že covid nedostanou, a když už ho dostanou, tak bude mít lehký průběh. A až na JIP tito lidé zjišťují, jak moc se pletli.

Naději na změnu vidí Sagan právě v očkování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …