Lékaři z projektu Ukrajina jsou zde nelegálně. Nemůžeme čekat, až poškodí zdraví pacientů, rozčiloval se v ČT Milan Kubek

28.05.2018 19:59

Česká vláda zastavila pod tlakem lékařských komor projekt Ukrajina, díky kterému mohli do tuzemských nemocnic velmi snadno proudit lékaři z východu. Jenže už se ozvala Asociace krajů, lékaři krajům totiž zoufale chybějí a zastavení projektu považují za chybu. K věci proto ve Dvaceti minutách Radiožurnálu promluvil předseda České lékařské komory Milan Kubek, podle kterého mohou být ukrajinští lékaři pro zdejší pacienty rizikem.

Lékaři z projektu Ukrajina jsou zde nelegálně. Nemůžeme čekat, až poškodí zdraví pacientů, rozčiloval se v ČT Milan Kubek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident České lékařské komory Milan Kubek
reklama
Hned v úvodu položila moderátorka Kubkovi otázku, kolik má Česká lékařská komora stížností na ukrajinské lékaře, kteří přišli v rámci projektu Ukrajina. Jenže právě tato otázka je podle Kubka chybně položena. „Žádnou takovou evidenci my nevedeme,“ upřesnil s tím, že správná otázka by měla znít, jestli se má dodržovat zákon a jestli každý lékař třetí země, tedy ze státu mimo EU, má skutečně podle zákona absolvovat v České republice aprobační zkoušku.
 
To je podle Kubkových slov právě to, na čem Česká lékařská komora bazíruje. „V loňském roce jsme přijali asi 133 lidí s ukrajinskou lékařskou fakultou, je to víc než Slováků,“ řekl Kubek a dodal, že se cizincům vůbec nebrání. „Zdravotnictví se díky nečinnosti politiků dostalo do tak katastrofální situace, že se bez pomoci lékařů ze zahraničí neobejdeme,“ míní.
 
„Trváme ale na tom, aby u každého, kdo začne pracovat v české nemocnici, byl prověřen jeho diplom, že má vystudovanou lékařskou fakultu. Aby také uměl česky a aby složil aprobační zkoušku, která je na úrovni státních závěrečných zkoušek na našich lékařských fakultách,“ připomněl.
 
Poté se moderátorka opět dožadovala jasné odpovědi na otázku, zda mají nějaký důkaz, že ukrajinský lékař, který přijel díky projektu Ukrajina, ohrozil léčebný proces u pacienta. „A vy myslíte, že je rozumné, že se vám zde pohybuje asi 150 lidí, kteří neabsolvovali tento zákonem předepsaný proces prověření, zda jsou skutečně lékaři? Myslíte, že je rozumné čekat, až někdo někoho z pacientů poškodí?“ ptal se už rozčíleně Kubek.
 
Pacient má podle něj právo být ošetřován patřičně kvalifikovaným personálem a stát by mu to měl jednoznačně garantovat. „Stát selhal a zneužil paragraf 36 zákona o vzdělávání lékařů. Ministerstvo zdravotnictví jej zneužilo k tomu, že organizovalo dovoz lékařů z Ukrajiny a svévolně jim povolovalo výkon povolání, aniž byli prověření,“ zopakoval Kubek, kterého se marně snažila moderátorka zastavit a nasměrovat jej na jinou otázku. 
 
Kubka se následně zeptala, jestli má správnou informaci, že lékaře na Ukrajině si vybíraly jednotlivé nemocnice nebo zdravotnické instituce, a nebyli proto zcela náhodně vybraní. „Já to nevím, Ministerstvo zdravotnictví nám na tohle do dnešního dne neodpovědělo. A my jsme požadovali jmenný seznam lidí, kteří sem takto dovezeni byli, kdo o ně požádal a kde se v českém zdravotnictví vyskytují, abychom si je mohli prověřit,“ řekl Kubek s tím, že od jeho jednání s premiérem uběhl více než měsíc a navzdory jasnému úkolu, který od něj ministr Vojtěch dostal, aby dodal zmiňovaný seznam lidí, jej nesplnil.
 
Podle ministra zdravotnictví však zodpovědnost za zdravotnický personál nesou jednotlivá zdravotnická zařízení, namítla moderátorka. Kubek však trval na tom, že prověření je nutné. „Ze zákona každý člověk, který vykonává povolání lékaře na uzemí České republiky, musí být členem České lékařské komory. Tito lékaři jimi nejsou a jsou zde ilegálně,“ uvedl Kubek s tím, že česká komora o nich získala informace naprosto neoficiálním způsobem. „Proto jsme se obrátili na Ministerstvo zdravotnictví, a když s námi nevykazovalo součinnost, obrátil jsem se na premiéra, který uložil zastavení toho projektu a uložil ministru zdravotnictví, aby s námi spolupracoval a dal nám seznam,“ doplnil.
 
Projekt byl schválen vládou, ale i ta by podle předsedy České lékařské komory měla respektovat zákony. Moderátoka následně Kubkovi vyčetla, že se stále nedobrali k tomu, jestli ale bylo zdraví nějakého pacienta ze strany ukrajinských lékařů ohroženo. „Pardon, pardon. Tak já se vás zeptám takhle, je zakázáno jezdit bez řidičského průkazu, když ho nemáte. Může policie čekat, až někoho zabijete? Ne, když vás chytnou bez řidičáku, tak prostě máte průšvih a porušujete zákon. Lékařská komora musí jednat preventivně a chránit bezpečnost pacientů i v situaci, kdy stát selhává a toto odmítá,“ snažil se objasnit podstatu problému. 
 
Ministerstvo zdravotnictví prý k tomu projektu přistoupilo, jelikož chtělo urychleně zaplnit uvolněná místa v českých nemocnicích. Ani to ale podle Kubka není dostatečný důvod pro použití tohoto projektu. „Já jsem zase slyšel, že aerolinie mají nedostatek pilotů. Myslíte si, že je rozumné ten nedostatek vyřešit tím, aby se zeptali, kdo má zájem létat s jejich letadlem, tak s ním může létat? To je přece nesmysl,“ nabídl moderátorce přirovnání k jiné situaci s tím, že přece nejde o rychlost, ale bezpečnost.
 
Závěrem Kubek shrnul, že Česká lékařská komora se zkrátka marně několik let domáhá toho, aby měla právo zkontrolovat personální vybavení jednotlivých nemocnic a kdo v nich pracuje. „Vždy, když s tím hodně nahlas vylezeme, objeví se představy, že se zruší povinné členství v lékařské komoře, aby už nebyl nikdo, kdo hájí pacienta. Mrzí mě, že politici lžou a problém personální devastace zdravotnictví zametají pod koberec,“ uzavřel.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…