Lékaři, ženy, učitelé. Víme, koho Okamura staví na volitelná místa

03.08.2021 13:01

VÍME PRVNÍ ParlamentníListy.cz získaly podrobnosti o čelných pozicích kandidátek SPD v jednotlivých krajích. Zatímco v Moravskoslezském kraji došlo k hotovému zemětřesení, v jiných krajích zůstává vše mnohdy při starém.

Lékaři, ženy, učitelé. Víme, koho Okamura staví na volitelná místa
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Pikantní je zejména Moravskoslezský kraj. V něm se do čela postaví sám šéf hnutí Tomio Okamura. Nahradí tak Lubomíra Volného, který kandidátku vedl před čtyřmi lety. Volný od té doby prošel zásadní politickou proměnou, kdy SPD opustil a stal se hlavní tváří Volného bloku. Dvojkou na kandidátce byl před čtyřmi lety Marian Bojko, kterého v této pozici pro letošní volby vystřídá 71letý neurochirurg Jan Síla, který za hnutí kandidoval v loňských senátních volbách v Ostravě. Na třetí místo kandidátky se dostal 58letý podnikatel Karel Sládeček, čtvrté místo obsadil 47letý bankéř Peter Harvánek, z páté pozice se do Sněmovny bude chtít dostat 54letý krajský zastupitel Pavel Staněk.

Anketa

Je dobře, že se na kulturu a sport dostane jen omezené množství neočkovaných a dále již jen očkovaní?

hlasovalo: 8308 lidí

Protože Tomio Okamura vyměnil Středočeský kraj za Ostravsko, zdejší kandidátku letos povede bývalá dvojka kandidátky, 50letý poslanec a místostarosta Všechlap Radek Rozvoral. Dvojku mu dělá 56letý kladenský zastupitel Oldřich Černý, který se tak oproti roku 2017 také posunul o jednu pozici nahoru. Třetí místo obsadí 57letý mistr ve výrobě Robert Nedvěd.

V Ústeckém kraji došlo k rošádě. Místo jedničky zaujal po Tereze Hyťhové, která opustila řady SPD, poslanec Jaroslav Foldyna, který do hnutí pro změnu přestoupil z ČSSD. Poslankyni Moniku Jarošovou na druhém místě přeskočil 47letý krajský zastupitel Zdeněk Kettner, 50letá Jarošová, povoláním zdravotní sestra, bude obhajovat sněmovní post ze třetího místa. Čtyřkou je ústecký zastupitel Dominik Hanko, který se před čtyřmi lety do Sněmovny pokoušel dostat právě z pozice číslo tři.

V Pardubickém kraji se stane jedničkou Jaroslav Bašta. Zkušený 73letý diplomat zkusí vylepšit výsledek z roku 2017, kdy SPD v kraji získalo jediný mandát. V Královéhradeckém kraji došlo ke změně na postu jedničky. Současný poslanec Zdeněk Podal bude mandát obhajovat z pozice číslo dva, do čela kandidátky se totiž postaví 57letá Vladimíra Lesenská, ředitelka pracoviště Úřadu práce ČR. V Plzeňském kraji se do prvního místa vyšvihla 41letá krajská zastupitelka Marie Pošarová, která před čtyřmi lety kandidovala z pátého místa. Záda jí bude krýt 79letý pedagog Vladislav Krumer.

K diskutované změně došlo v Praze. Tamní kandidátku povede 35letý člen rady ČRo Josef Nerušil, který byl v posledních dnech médii propírán zejména kvůli svému spojení s kardinálem Dominikem Dukou. Na čtvrté místo se propadl 65letý poslanec a diplomat Jiří Kobza, jediný, kdo před čtyřmi lety v Praze za hnutí získal mandát. Tentokrát ho na kandidátce přeskočili ještě 45letý vydavatel Jan Čížek, který je pražskou dvojkou a v pozici číslo tři také 48letý podnikatel Vítězslav Novák. První pětku uzavírá 31letá administrativní pracovnice Lenka Zumrová, před čtyřmi lety dvojka kandidátky.

Zlínský kraj povede „Zlínský“. 57letý lékař Vladimír Zlínský je mimo jiné i krajským zastupitelem. V pozici jedničky pro sněmovní volby vystřídal poslance Jaroslava Holíka, 68letý člen SPD bude obhajovat svůj mandát z čísla tři. Před ním je na kandidátce jeho sněmovní kolega, 63letý lékař Jaroslav Dvořák.

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13914 lidí

V Jihočeském kraji obsadí první místo kandidátky Iveta Štefanová. 37letá lékařka působí dále jako koordinátorka hnutí SPD ve Strakonicích. Za hnutí kandidovala již v předchozích sněmovních volbách, ale tehdy se z 10. místa kandidátky do poslaneckých lavic nedostala, ačkoli dostala z celé kandidátky nejvíce preferenčních hlasů. Jediný mandát za Jihočeský kraj získala SPD minule pro Miloslava Roznera, který je tentokrát na druhém místě kandidátky. Před čtyřmi lety byl Rozner krajskou jedničkou.

Ze třetího místa půjde v Jihočeském kraji do boje zastupitel z Kaplic Václav Mikeš, profesí protipožární technik. Pro něj půjde o premiérovou účast ve sněmovních volbách, na rozdíl od čtyřky současné kandidátky Pavla Baránka, který poskočil ze třinácté pozice v roce 2017. Současný předseda jindřichohradecké SPD Baránek je profesí instalatér – topenář. Na pátém místě je v Jihočeském kraji Jana Pupavová. 37letá lektorka byla předloni trojkou kandidátky SPD do Evropského parlamentu.

Ne všude ale docházelo k přílišným výměnám. V Jihomoravském kraji bude hnutí SPD obhajovat tři mandáty. V roce 2017 byli do Sněmovny zvoleni Jan Hrnčíř, Lucie Šafránková a Lubomír Španěl. Jedničkou krajské kandidátky se opět stal 44letý vysokoškolský pedagog Hrnčíř, kterého stejně jako před čtyřmi lety na druhém místě doplňuje 34letá poslankyně a zastupitelka Brna Lucie Šafránková. Změna je ve třetí pozici. Tu minule zastával dnes 66letý elektromontér Lubomír Španěl a dostal se z ní do sněmovních lavic. Nyní ale bude obhajovat z místa číslo čtyři, přeskočila ho totiž 42letá právnička a krajská zastupitelka Petra Svedíková Vávrová, která byla v roce 2017 čtyřkou krajské kandidátky právě za Španělem. Páté místo obsadil 41letý vysokoškolský pedagog Libor Bláha, zastupitel Vyškova a tamní koordinátor hnutí SPD.

V Libereckém kraji obhajuje z prvního místa 56letý poslanec a plukovník v záloze Radovan Vích. V Olomouckém kraji se v čele kandidátky objeví osvědčená dvojice Radim Fiala a Pavel Jelínek. 52letý místopředseda SPD Fiala bude poslanecký mandát obhajovat z prvního místa, jeho 58letý sněmovní kolega Jelínek z druhé příčky. V kraji Vysočina bude mandát SPD obhajovat lídr kandidátky, 56letý předseda sněmovního Bezpečnostního výboru, Radek Koten, záda mu bude krýt 72letý Petr Paul, učitel a jihlavský zastupitel.

První pětky všech kandidátek přinášíme ZDE (Doporučujeme obrázky zvětšit pomocí současného stisknutí klávesy CTRL a scrollování myší směrem nahoru, po prohlédnutí lze velikost písma opět zmenšit stejným způsobem, jen se scrollováním dolů):

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Kde byli lidé, budou skotačit zvířátka. A aktivisté s migranty." Vlastimil Vondruška k národu

12:14 ,,Kde byli lidé, budou skotačit zvířátka. A aktivisté s migranty." Vlastimil Vondruška k národu

Před volbami se důkladně zamyslel i spisovatel a etnograf Vlastimil Vondruška. Evropa podle něj ztrá…