Lékařům se platy nezvýší, prohlásil Heger. Nejsou prý peníze

31.10.2012 16:20

Lékaři ani ostatní zdravotníci už se příští rok zvýšení svých mezd nedočkají. Oznámil to po středečním jednání vláda ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Lékařům se platy nezvýší, prohlásil Heger. Nejsou prý peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

 

Podle Hegera je důvod prostý – nedostatek peněz. "Ten systém je v určitém deficitu pro příští rok a vzhledem ke zvyšování platů zdravotníků, ke kterému došlo, je třeba brát ohled i na okolí. V celé řadě dalších sfér, které se týkají veřejných financí, platy spíše klesaly,“ uvedl. Začátkem minulého roku přitom Heger podepsal s lékaři memorandum, které slibovalo růst mezd i v průběhu příštích let.

Podle jeho prohlášení neporostou ani úhrady za zdravotní péči, což znamená, že zdravotní pojišťovny za ni vydají maximálně tolik peněz, kolik vyberou na pojistném.

Platba za zubní plomby

Na jednání vlády přednesl ministr zdravotnictví celkem 14 bodů, které si kladou za cíl ozdravení financí v oblasti zdravotnictví. Patří mezi ně například i legislativní změny, jako je platba za zubní výplně. "Zpoplatnění by mohlo přinést asi 1,5 miliardy korun do systému, byly by z něj vyloučeny rizikové skupiny obyvatel," poznamenal Heger. Za zubní výplně by i nadále nemuseli platit mladiství a děti, stejně jako senioři starší 60 let a lidé v produktivním věku, kteří trpí chorobami způsobujícími vyšší kazivost zubů, a dále lidé v hmotné nouzi.

"Negativní sociální dopady opatření by byly minimální. Lidé by byli motivováni k vyšší prevenci, skrze kterou je možné tvorbě zubního kazu efektivně předcházet. Zároveň platba za ošetření amalgámovou plombou se pohybuje v úrovni stokorun, nelze tedy hovořit o sociálně likvidačním nákladu," odůvodňoval ministr tuto změnu.

Mezi těmito body je i povinnost pro zdravotní pojišťovny zveřejňovat všechny smlouvy. „A to včetně úhradových dodatků," zdůraznil Heger.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

21:27 „Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu byl staronový předseda ODS Petr Fiala. Prozradil, jak chc…