Letouny CASA prý fungují na jedničku. Převezly koně, kam měly

23.07.2012 14:01

Letoun CASA české armády, jenž má za sebou úspěšný transport čtyř klisen koně Převalského z Prahy, přes ruská města Kazaň a Novosibirsk, až do mongolského Bulganu, je zpět v České republice. Výsledek této náročné mise prý dokládá výborné letové schopnosti strojů CASA.

Letouny CASA prý fungují na jedničku. Převezly koně, kam měly
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA a Parkanová, koláž

Vojenská transportní letadla CASA C-295M zvládla let bez problémů včetně obtížného přistání na nezpevněné letištní ploše v mongolském Bulganu. Tamní letiště se využívá jen sezónně a letadla tu mohou přistávat pouze na uválcovaném štěrku. Při manévru může dojít například k poškození trupu, anebo i proražení pneumatiky. K žádné takové události ale po absolvování osmnáctihodinového letu s dvěma mezipřistáními nedošlo. V sobotu v pozdních večerních hodinách letoun v pořádku přistál zpět na 24. základnu dopravního letectva Praha-Kbely. Vojenské transportní letouny CASA C-295M byly k transportu koní Převalského nasazeny i vloni v červnu, tehdy ale ještě přistávaly na standardní zpevněné ranveji.

„Jako dovozce strojů CASA C-295M můžeme být jen spokojeni s tím, že právě tato letadla přispěla ke zdaru programu návratu koně Převalského do volné přírody,“ uvedl k situaci generální ředitel společnosti OMNIPOL a. s. Michal Hon, „a samozřejmě jsme o to raději, že se tentokrát piloti na Casách úspěšně vyrovnali ještě s těžšími přistávacími podmínkami než v létě 2011, a to vše v době, kdy neustále čelíme mýtům, že letadla málem nejsou schopna letu. Tahle situace však dokládá pravý opak.“

Hlavní činností letounů CASA je přeprava příslušníků Armády ČR nebo českých ústavních činitelů. Podílely se například na stahování českých jednotek z Kosova či na přesunu delegace Poslanecké sněmovny PČR do francouzského Štrasburku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

8:56 To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

Mezi poslanci Václavem Klausem mladším (ODS) a Miroslavem Kalouskem to zase jednou jiskří. Kalousek …