Lidé Babiše vnímají jako Jánošíka. Podpálí chalupu, ale pánům to nandává, zaznělo v ČT

13.02.2017 22:40

Ještě ani neskončila zima, ale na politické scéně to pořádně žhne. Koaliční ČSSD a ANO si jdou po krku. Např. kvůli dluhopisům ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Do říjnových sněmovních voleb je ovšem ještě daleko. Na co všechno se ještě můžeme těšit? V pondělních Událostech, komentářích o tom debatovali filozof Daniel Kroupa a ředitel STEM/MARK Jan Tuček.

Lidé Babiše vnímají jako Jánošíka. Podpálí chalupu, ale pánům to nandává, zaznělo v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Kroupa, spolutvůrce českého volebního systému

Kroupa je přesvědčen, že Babiš zůstává i nadále favoritem příštích voleb. „Je to i tím, že voliči, kteří dali Babišovi hlas v roce 2013, by neradi viděli svého favorita padnout. Jeho příznivci se často zabývají jinými věcmi a Babiš je pro ně jen jakýsi symbol, kterého podporují, ať prší, či leje,“ soudí filozof a politolog.

Tomu, co se dnes děje, rozumějí jen lidé, kteří se o politiku velmi aktivně zajímají. Mnohdy mají potíže i lidé, kteří politiku dlouhodobě sledují, kauzu Babišových dluhopisů rozklíčovat. „To je, myslím, také důvod, proč se Miroslav Kalousek snaží svolat mimořádnou schůzi, aby nabídl nějaké zjednodušení tohoto problému pro voliče,“ pokračoval Kroupa. „Babiš, to je takový fenomén Jánošíka. On tu a tam sice podpálí chalupu, ale on to těm pánům nandal,“ dodal pro dokreslení.

Podle Tučka se v podstatě máme dobře, ale trpíme deziluzí z posledních 27 let demokracie. Voličům Andreje Babiše se líbí, že mu rozumějí, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) často nerozumějí. „Jeho (Babišovy) věty jsou jednoduché, byť je otázka, jak je komplikovaný ten obsah za nimi, ale pro voliče je to více sexy,“ shrnul Tuček.

Posléze se pánové shodli na tom, že čeští voliči zatím netíhnou k extremismu, čímž se lišíme např. od dnešních Nizozemců. Prozatím se u nás nenašel tak silný radikální lídr, aby na sebe strhl více pozornosti. Podle Tučka se nejpopulističtěji chovaly Věci veřejné, ale nikdo extrémnější. Kroupa doufá, že se u nás nikdo takový ani neobjeví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…