Lidé málo recyklují. Na skládkách končí desítky kilogramů rtuti ze zářivek

16.09.2012 18:05

Od září z rozhodnutí Evropské unie musí české domácnosti nahradit klasické žárovky těmi úspornými. Lidé ale úsporné zářivky, které obsahují malý podíl rtuti, nejsou zvyklí recyklovat. Znamená to, že v popelnicích končí ročně i desítky kilogramů jedovaté rtuti. Píše o tom server Aktuálně.cz.

Lidé málo recyklují. Na skládkách končí desítky kilogramů rtuti ze zářivek
Foto: tan
Popisek: Skládka, ilustarční foto

 

Až 60 procent úsporných žárovek nekončí na recyklačních linkách. "To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně," konstatoval Radoslav Chmela ze společnosti Ekolamp.

"Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno nebo téměř 80 Máchových jezer," dodal Chmela. A upozornil, že rtuť ze zářivek je nutné recyklovat, přestože v jedné úsporné zářivce jí je pouze asi dva až pět miligramů.

"Zářivku je potřeba považovat za elektroodpad, který do komunálního odpadu nepatří. Rovněž mobily, počítače nebo televize obsahují toxické látky, které musí být odborně recyklovány," připomněl Chmela.

Nejvíce recyklují Pražané

Přestože je v republice už více než tři tisíce sběrných míst, lidé zatím k recyklaci odevzdávají málo úsporných zářivek. Použitou "úsporku" přitom musí převzít i každá elektroprodejna.

Nejvíce zářivek v přepočtu na jednoho obyvatele odevzdali lidé za loňský rok v Praze. Nejméně se třídilo v Libereckém a Karlovarském kraji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…