Lidé nakupují i dva roky prošlý čaj. Stačí, že je se slevou

08.03.2012 12:32

Rok prošlé sušenky, čaj, u něhož doba trvanlivosti byla už o dva roky překročena. Takové výrobky se prodávají ve speciálních obchodech s prošlým jídlem. A lidé v nich často nakupují, už jen proto, že se snaží za každou cenu ušetřit.

Lidé nakupují i dva roky prošlý čaj. Stačí, že je se slevou
Foto: internet
Popisek: potraviny, ilustrační foto

Výrazné slevy a nízké ceny. To jsou většinou věci, po kterých lidé v obchodech jdou. Kvůli zlevněnému zboží jsou však ochotní si koupit i prošlé výrobky. "Kromě uzenin a mléčných výrobků je tu velký zájem i o spotřební zboží. Například o šampony," uvedla pro iDnes.cz prodavačka v olomouckém Maxi marketu Hana Andlová.

Její slova potvrzuje i kolegyně z Euro potravin. "Lidi hodně berou hlavně zboží, které je prošlé jen těsně. Největší zájem je o uzeniny a sýry. Zrovna ty ale smíme prodávat jen předtím, než projdou. Jsou určeny pro rychlou spotřebu a zákazníci na ně chodí opravdu dost," vysvětlila.

Je totiž rozdíl mezi datem použitelnosti a datem minimální trvanlivosti. To první začíná „Spotřebujte do…“ a platí u rychle kazících se výrobků. Pokud je datum překročeno, obchod již nesmí výrobek prodávat, neboť je považovaný za zdravotně závadný. „Minimální trvanlivost do…“ se používá u výrobků, které se rychle nekazí a prodejce je může mít dál v regálech, pokud jsou označeny.

"Nakupuji tady jogurty, které rychle sníme, občas paštiku. A pak sušenky nebo třeba zavařenou či mraženou zeleninu. Třeba tahle je výborná a myslím, že pokud není víckrát rozmrazovaná, nemělo by se jí nic stát," pochvalovala si svůj nákup jedna ze zákaznic.

"Některé zboží se tak může prodávat až dva roky," dodala prodavačka z Olomouce. V regálech tak je například čaj Saga s minimální trvanlivostí do roku 2010 nebo rok prošlé sušenky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…