Lidé nám dávají za pravdu. A když jsme u těch uprchlíků, podívejte se, co se dnes stalo v Německu. Zprávy TV Prima, po kterých možná byli vítači zralí na panáka

01.06.2016 21:29

FTV Prima se ostře ohradila vůči kritice vlastních zpráv. Televize se zastali mediální odborníci a za pravdu jí dávají i průzkumy veřejného mínění, podle nichž si až třetina populace myslí, že zpravodajství FTV Prima je vyvážené. Lidé mají z uprchlické krize obavy, tyto obavy je třeba podle sociologa Daniela Prokopa brát v potaz. To, že se mají čeho bát, dokázalo další sexuální obtěžování žen v Německu.

Lidé nám dávají za pravdu. A když jsme u těch uprchlíků, podívejte se, co se dnes stalo v Německu. Zprávy TV Prima, po kterých možná byli vítači zralí na panáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Televize Prima

Anketa

Která televize vytváří nejdůvěryhodnější zpravodajství?

1%
96%
hlasovalo: 15413 lidí

Vedení televize Prima po svých zaměstnancích požadovalo, aby se k uprchlické krizi postavili určitým způsobem, a na televizi se za to snesla vlna kritiky. Hovoří se dokonce o možnosti odebrat licenci. Může za to nahrávka z televizní porady, kde šéfredaktorka zpravodajství TV Prima Jitka Obzinová dává jasně najevo, že na Primě nemusí pracovat nikdo, kdo toto nařízení nechce respektovat.

Ve večerním zpravodajství televize Prima v polovině týdne zazněla důrazná obhajoba Primy. Zastali se jí mediální analytici a za pravdu jí prý dávají i průzkumy veřejného mínění. „Naše zpravodajství prý povinně vykresluje imigranty v příliš špatném světle a dává mnoho prostoru kritikům proimigračních postojů. A to na základě údajného přání vedení televize,“ oznámil moderátor Roman Šebrle. Gabriela Kratochvílová doplnila, že nahrávku z porady někdo vynesl po šesti měsících od zmíněného jednání. Prima ji proto poskytla mediálním odborníkům a chtěla slyšet, zda vedení soukromé televize tlačilo na pracovníky, aby o uprchlické krizi referovali jen určitým způsobem.

Klíčové slovo má Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

„Hlavně se divím, že se tím Prima vůbec zabývá, protože vaším partnerem má být Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, a pokud někdo má pochybnosti o objektivitě tohoto zpravodajství, tak se má obrátit na tu radu,“ poznamenal publicista Ondřej Neff. „Klíčové slovo zde skutečně má Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která v poslední době posuzovala informace podávané televizí Prima hned dvakrát. A dvakrát usoudila, že se naše zpravodajství nedopustilo ničeho špatného. Nikdo z kritiků našeho zpravodajství zatím nepředložil jediný důkaz o údajném lhaní v našich reportážích,“ zaznělo v televizním vysílání ostře. „Naopak vy, naši diváci, nám vyjadřujete podporu, třeba na našem Facebooku.“

Mediální odborník Jan Jirák doplnil, že nebývá nic neobvyklého, když uvnitř nějakého média vznikne určitý konsenzus o podávání informací k určitému tématu. Podle dalšího odborníka Daniela Köppla je třeba mít na paměti, že ne všechna média jsou veřejnoprávní a mohou prezentovat i určitý názor. „To, že ten názor může být odlišný od názoru jiných médií, to je problém médií, já v tom nevidím nic špatného,“ konstatoval.

České televizi věří 19 procent lidí

Následovala reportáž odkazující se na průzkum agentury PHOENIX RESEARCH, podle něhož zprávám FTV Prima v otázkách uprchlické krize věří 32 procent dotázaných, televizi Nova důvěřuje 26 procent a České televizi 19 procent. Podle Köppla to ukazuje, že si lidé cení objektivních zpráv FTV Prima. Téhož názoru je i generální ředitel FTV Prima Marek Singer.

Průzkum stejné agentury také ukázal, že 62 procent občanů vnímá migrační krizi jako hrozbu nebo možnost zhoršení kriminality u nás. Sociolog Daniel Prokop ze společnosti Median doplnil, že uprchlíky neodmítají jen radikální xenofobové, ale také normální lidé, kteří zkrátka projevují určité obavy, jež mohou mít reálný základ.

Pro dokreslení celé situace následovala do třetice reportáž týkající se dalšího sexuálního obtěžování mladých žen v Německu. Tentokrát šlo o vyšetřování incidentů v Německu ve městě Darmstadt ve spolkové zemi Hesensko. Moderátor zahájil reportáž slovy, že stejně jako v Kolíně nad Rýnem na silvestra musely dívky i na festivalu v Darmstadtu čelit „hrubému sexuálnímu násilí a urážkám“. Podle jejich výpovědí pocházeli útočníci z jihovýchodní Asie.

Následovala reportáž německého deníku Die Welt, podle něhož se na festival sjelo až 400 tisíc lidí a většina si užila spoustu zábavy. Několik mladých žen a dívek ale na tento festival nebude vzpomínat v dobrém. „Staly se totiž terčem nevybíravých sexuálních útoků nevybouřených mladíků,“ sdělil německý deník. Skupina mužů ženy obstoupila a osahávala je na intimních místech. Zadrženi zatím byli tři podezřelí – žadatelé o azyl pocházející z Pákistánu. Později je policie propustila,“ doplnil Die Welt.

Policie prý obdržela osmnáct hlášení, několik podezřelých bylo zadrženo a vyšetřovatelé znají jejich totožnost. FTV Prima posléze doplnila ještě vyjádření tibetského duchovního vůdce dalajlámy, podle něhož už je v Evropě uprchlíků příliš mnoho a je třeba je poslat domů, až se situace v jejich vlastech zklidní. Německo se podle duchovního vůdce zkrátka nemůže stát arabskou zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok v Českém rozhlase: S islámem se nedohodneme. Musíme být ti silnější

11:37 Šok v Českém rozhlase: S islámem se nedohodneme. Musíme být ti silnější

Počet mrtvých z útoků na Srí Lance se zatím ustálil na čísle 359. Zadrženo bylo 58 lidí a prezident …