Lidé navrhli ocenit Kvačka, Kratochvílovou a opět i Mašíny

12.04.2012 16:33

Lidé letos navrhli Senátu na ocenění 38 osobností. Mezi kandidáty jsou profesoři Blanka Říhová a Robert Kvaček, opětovně atletka Jarmila Kratochvílová a tradičně i členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. ČTK to po dnešním jednání senátního podvýboru pro státní vyznamenání řekla senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková.

Lidé navrhli ocenit Kvačka, Kratochvílovou a opět i Mašíny
Foto: bojovnici.cz
Popisek: Josef Mašín

O nominacích bude podvýbor rozhodovat v polovině května, jeho doporučení pak bude ještě schvalovat Senát jako celek. Mašínové se objevili také mezi 45 kandidáty, které lidé nabídli na nominaci sněmovně. Mezi adepty pro sněmovnu jsou například kytarista Lubomír Brabec, historik umění Bohumil Samek, válečný veterán Pavel Švec nebo významný prvorepublikový politik Antonín Švehla. Loni sněmovna obdržela od veřejnosti 39 podnětů, navrhla vyznamenat 31 lidí. Senátoři loni dostali tři desítky nominací a vybrali 27.

Klaus k návrhům přihlížet nemusí

Sněmovna a Senát výsledné seznamy kandidátů, s nimiž se ztotožní, předloží prezidentu republiky. Hlava státu k nim může, ale také nemusí přihlížet. Právo navrhovat prezidentovi své kandidáty má rovněž vláda. Naposledy ve funkci bude letos vyznamenání udělovat a propůjčovat Václav Klaus.

Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání lidí, kteří se vynikajícím způsobem zasloužili v různých oblastech o stát a obec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …