Lidé nejvíc odcházejí od ODS a Věcí veřejných. Lidovci vymírají

13.02.2012 8:58

Velké politické strany zaznamenávají úbytek členů. Nejvíce lidí opustilo ODS, která soupeří o pravicové voliče s početně slabší TOP 09. Ta mírně posílila. U sociální demokracie se růst zastavil, komunisté a lidovci postupně vymírají a Věci veřejné mají členů jen málo.

Lidé nejvíc odcházejí od ODS a Věcí veřejných. Lidovci vymírají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM

Občanští demokraté měli nejvíce členů v době vlády premiéra Mirka Topolánka. Ke konci vlády v roce 2009 měla ODS kolem 33 tisíc členů. O rok později to bylo jen 31 465 členů, uvádí server Novinky.cz.

Členská základna ODS je kousek nad průměrem

Minulý rok v říjnu uváděl předseda ODS a premiér Petr Nečas, že jeho strana má 28 tisíc členů. V pondělí jich ODS měla 27 741, řekl Novinkám.cz mluvčí Tomáš Bartovský.

„Kdybyste si zprůměroval, kolik členů měla ODS ve své dvacetileté historii, tak zjistíte, že dnes jsme kousek nad průměrem. Jsou vyřešeny problémy, které nám byly i mediální hodně vyčítány, tedy účelové nábory v některých regionech,“ uvedl na dotaz Práva místopředseda ODS Pavel Drobil.

Drobil koordinuje činnost technického volebního štábu, povede také kampaň před podzimními volbami do krajů a třetiny Senátu.

Letos před volbami by ODS měla znovu využít Modrý tým, tedy skupinu sympatizantů a dobrovolníků, kteří budou straně pomáhat s kampaní. „Standardní nasazení Modrého týmu nebo našich sympatizantů vůbec není o tom, že by mělo vykrývat nějaký úbytek členské základny,“ vysvětlil Drobil Právu. Vyloučil, že by straně chyběli členové.

Sociální demokraté stagnují

Do ČSSD se noví lidé přestali hlásit minulý rok. V červnu měli sociální demokraté 23 110 členů, o rok později 24 744 a letos má strana 24 396 členů, uvádí server Novinky.cz.

Komunisté a lidovci vymírají. Zbývají jim organizace mladých sympatizantů

Významný úbytek zaznamenali komunisté a lidovci, jejichž členové jsou často vyššího věku. Komunisté v roce 2009 měli 66 627 členů, letos jich je kolem 63 tisíc.

Lidovci přišli za 14 let o přibližně polovinu členů. V roce 1998 jich bylo 60 tisíc, letos už jenom 32 500.

Tyto strany mají, podobně jako ODS s Modrým týdnem, také základnu mladých sympatizantů. Aktivní jsou zejména Mladí sociální demokraté, kterých je přes tisíc. U KSČM je to Komunistický svaz mládeže a u KDU-ČSL Mladí křesťanští demokraté. Tyto organizace se ale příliš neúčastní předvolebních kampaní.

Topkařů přibylo, véčkařů naopak výrazně ubylo

Mírný přírůstek členů zaznamenala TOP 09. Minulý rok měla strana 4 400 členů, letos jich je o sto víc. Server Novinky.cz připomíná, že strana přetáhla řadu vlivných i řadových členů KDU-ČSL.

Výrazný pokles zájmu zaznamenaly Věci veřejné. V roce 2010 měla strana okolo 1700 členů, ale minulý rok toto číslo kleslo na 900. Řada členů totiž nezaplatila členský příspěvek. VV mají také registrované příznivce, kteří se mohou účastnit vnitrostranických referend a primárních voleb.

Suverenita Jany Bobošíkové má v současnosti okolo 2000 členů, Strana práv občanů – zemanovci jsou na tom stejně. Strana zelených odhaduje počet členů na 1500.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…