Lidé se budou bránit. Nenechají se zastrašit, udeřil v ČT psycholog Brančík

21.12.2016 10:05

Primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně Jiří Brančík se v rozhovoru ČT24 vyjádřil k pondělnímu útoku v Berlíně, při němž zemřelo 12 lidí a desítky dalších byly zraněny.

Lidé se budou bránit. Nenechají se zastrašit, udeřil v ČT psycholog Brančík
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík

„Myslím si, že lidé reagují dvěma různými způsoby. Část z nich má silné obavy, větší část však prožívá naštvání. O žádné paralýze strachu bych neuvažoval. U nás lidé vnímají to, že mohou být učiněny preventivní kroky, aby k těmto situacím nedocházelo,“ zmínil, že v Německu a Francii je zřejmě situace o něco jiná.

„Nedovedu si představit, že by se populace smířila s tím, žít ve strachu. Mluví se o izraelizaci. Myslím si ale, že evropská mentalita takto založená není. Myslím si, že lidé se spíše začnou stavět na obranu svých domovů, nedají se zastrašit strachem,“ podotkl.

Brančík se také vyjádřil k tomu, v jakém rozpoložení musí být člověk, aby se rozhodl ukrást auto a vjet do davu lidí. „Pokud ten pachatel je vyznavač islámu, tak to rozpoložení je jasné. Jedná v zájmu, který mu káže jeho ideologie. Tady se bavit o nějakém rozpoložení, je to podobné – snaha poškodit co nejvíc civilizaci tím teroristickým aktem, nahnat lidem strach a podobně,“ sdělil. 

Svědci takovýchto událostí většinou trpí posttraumatickými poruchami. „Bývá to v řádu několika let. Odolnější jedinci, kteří nejsou tak psychicky zranitelní, se z toho šoku mohou dostat rychleji,“ dodal. Lidé pak mohou velmi často pociťovat nejistotu mezi ostatními.

To, že člověk při takovýchto událostech nejprve ztuhne, je podle Brančíka obvyklé. „Tělo potřebuje pár okamžiků na to, aby se do krevního řečiště vyplavily látky pro akci – ať už k boji, nebo k útěku,“ sdělil. 

I lidé v Česku podle něj dospívají k názoru, že nebezpečí se blíží. „To jsou jen otázky kilometrů, nic jiného,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

4:44 Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

Konference o postupné ztrátě svobody v současné době na pražském Žofíně, kterou organizovala Národoh…