Lidé se podvolili jen kvůli strachu šířenému médii, myslí si soudce Rychetský. Každý z ministrů říkal něco jiného...

03.05.2020 21:53

„Způsob, jakým jsme se dozvídali, co smíme a nesmíme, byl opravdu nerozluštitelný, protože každý řekl něco jiného,“ vyčetl vládě v nedělních Otázkách Václava Moravce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Pochyby se podle jeho slov šířily zejména i kvůli nejednotným vyjádřením jednotlivých členů vlády. Veřejnost se podle jeho mínění vládním nařízením podvolila jen kvůli strachu, který zde měla šířit média.

Lidé se podvolili jen kvůli strachu šířenému médii, myslí si soudce Rychetský. Každý z ministrů říkal něco jiného...
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský
reklama

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36780 lidí
Z počátku nouzového stavu podle předsedy Ústavního soudu žila velká část veřejnosti ve strachu. „Když se pokusím promítnout zpětně těch pět šest týdnů nouzového stavu, tak nemohu nepřipustit, že i kvůli médiím v tom prvním období žila velká část veřejnosti ve strachu,“ uvedl.

Ze šíření strachu viní zejména média. Ta měla prostor pro koronavirus „nadužívat“ například každodenním nepřetržitým referováním o počtech mrtvých v Itálii, Španělsku, ale i v naší republice.

Veřejnost měla být pod takovým strachem, že se podle Rychetského podvolila vládním nařízením, i přestože neměla být dostatečně vysvětlena. „Vytvořil se zde prostor pro to, že i nevysvětlená dostatečně opatření vlády byla obecně akceptovaná, protože ten strach sehrál významnou roli,“ tvrdí.

Vládě vyčítá zejména její komunikaci s občany. „Způsob, jakým jsme se dozvídali, co smíme a nesmíme, byl opravdu nerozluštitelný, protože každý řekl něco jiného,“ vyčetl.

Pochyby měly šířit i samotní členové vlády svou nejednotností. „Jeden člen vlády řekl něco, předseda vlády něco a pak se v médiích vystřídali různí epidemiologové a ten divák nemohl vědět: ‚Mluví za vládu, nebo za koho?‘ Takže tady byl nával informací v té atmosféře strachu,“ shrnoval.

Přiznal však, že kvůli účinnosti oněch opatření začal strach u lidí postupně opadat, a ti se tak nyní chtějí vrátit k běžnému svobodnému životu.

Promluvil též k posílení pravomocí Ministerstva zdravotnictví prostřednictvím novely, jež by resortu dala možnost v případě potřeby zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Ministerstvo by mohlo také nařizovat používání ochranných prostředků a regulovat činnost například zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb. To si podle Rychetského zasluhuje řádné, nikoli zrychlené projednání.

„Rozhodně by takový zákon zasloužil řádnou legislativní proceduru, protože nechce řešit současnou situaci. Ten skutečně míří do budoucnosti,“ řekl Rychetský. Zákon má podle něj „evidentně nahradit nouzový stav“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…