Lidé těžko snášejí, když se jim zamlčuje pravda, říká psychiatr Bašný

10.05.2016 22:35

Prorektor Institutu CEVRO a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar a psychiatr Zdeněk Bašný probírali dnešní útok u Mnichova. Sedmadvacetiletý německý občan pobodal čtyři lidi, jeden z napadených mužů zemřel. Muž při útoku křičel Alláhu Akbar neboli Bůh je veliký, ale podle policie nešlo v první řadě o náboženský útok. Rodilý Němec z Hesenska měl prý problémy s drogami a psychicky nebyl zcela v pořádku.

Lidé těžko snášejí, když se jim zamlčuje pravda, říká psychiatr Bašný
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

Zpravodaj Václav Černohorský na úvod k tématu poznamenal, že další tři zraněné osoby jsou mimo ohrožení života. Motiv činu je však stále neznámý, protože dopadený muž si během výslechu protiřečil. „Šlo o sedmadvacetiletého rodilého Němce, který byl dva roky nezaměstnaný a předtím se živil jako truhlář. A co je zajímavé, ještě včera ráno byl v péči psychiatrů,“ řekl zpravodaj. Nepodařilo se najít žádné důkazy o napojení mladého muže na teroristy.

Podle Bašného šlo zřejmě o psychicky narušeného útočníka, který se nechal strhnout určitými náladami, které vidíme v dnešní Evropě. Alláhu Akbar křičel podle psychiatra proto, že „příklady táhnou“. Pojar jako někdejší velvyslanec v Izraeli doplnil, že tam jsou podobné útoky prakticky na denním pořádku, počítaje v to i útok šílence, jaký jsme zřejmě teď viděli v Německu, ale v Izraeli je jen málo podobných útoků úspěšně dokonáno. Drtivá většina útočníků je podle Pojara zneškodněna dřív, než svůj čin dokoná.

„V Izraeli se také ukazuje, že můžete být ve válce, můžete bojovat s teroristy, ale současně si můžete uchovat svou svobodu a prosperitu,“ doplnil k tématu Pojar. Připomněl, že je v přepočtu na hlavu Izrael bohatší než Česká republika. I my se podle Pojara musíme naučit žít v určitém ohrožení, které jen tak nezmizí.

Bašný konstatoval, že v České republice se sice vedou mnohdy vyostřené debaty, ale těch nejdrsnějších není mnoho. „Myslím si, že lidé těžko nesou, když mají pocit, že se jim něco zamlčuje,“ uzavřel své vystoupení Bašný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

11:45 Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

„Nikoho jsem hygieně neudala, nejsem bonzačka. Půjčím si psa od sousedů a fízlové mi můžou políbit p…