Lidé už nevěří tomu, co vláda dělá. Záměrně chodí bez roušek, jsou agresivní, varoval v ČT Prouza. A byznys...

22.10.2020 20:57

„Už v půlce srpna všichni věděli, co se může stát. Někteří se ale rozhodli to ignorovat,“ řekl v Interview na ČT24 prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza. Fascinuje ho, že vláda několik týdnů hovořila o tom, že lockdown nepřijde, když byl nevyhnutelný. „Jen v lidech vytvářeli pocit falešné jistoty. Dostali jsme se do perverzní situace,“ dodal s tím, že byznys těmto slovům naštěstí nevěřil a připravoval se. Přesto jsou dopady pro segment obchodu i služeb „brutální“, lidé se začali bát a přestali utrácet.

Lidé už nevěří tomu, co vláda dělá. Záměrně chodí bez roušek, jsou agresivní, varoval v ČT Prouza. A byznys...
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza
reklama

Obchod a služby jsou, až na některé výjimky, zase zavřené, jak tomu bylo na jaře. A to prozatím do 3. listopadu, záležet bude na konkrétním vývoji epidemické situace. Kabinet s vyhlášením zákazů představil i podpůrná opatření.

Úvodem se Prouza pustil do členů vlády za to, že říkali, že lockdown nepřijde. „Už poslední tří týdny bylo jasné, že lockdown musí přijít. Fascinovalo mě, jak dlouho premiér i ministři říkali, že žádný lockdown nebude, i když čísla šla nahoru. Vytvářeli tím v lidech jen falešný pocit jistoty,“ řekl. Naštěstí prý byznys těmto slovům ze strany vlády nevěřil a raději se na na tento tvrdý zásah připravoval.

Ministra průmyslu a obchodu a rovněž šéfa resortu dopravy Karla Havlíčka prý žádali, aby – pakliže k lockdownu vláda přistoupí – ať zkopíruje jarní pravidla, na která už jsou zvyklí a vědí, jak postupovat. Bohužel, kámen úrazu je nyní nedůvěra lidí. „Jarní pravidla věcně dobrá byla. Co se ale výrazně změnilo, je nedůvěra lidí k čemukoliv, co vláda dělá,“ pokračoval Prouza.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24292 lidí
„Někteří dnes záměrně chodí bez roušek, jsou agresivní. Nerespektují řadu opatření, to by je na jaře ani nenapadlo,“ zmínil nezřídkavé konflikty například v obchodech.

„Už v půlce srpna všichni věděli, co se může stát. Někteří se jen rozhodli to ignorovat. Opatření měla přijít o dva týdny dřív. Mluvili jsem o tom na konci srpna s ministrem Adamem Vojtěchem a s prof. Duškem,“ doplnil Prouza, že modely o vývoji situace byly k dispozici, předkládal je ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

I když k úplnému zavření nedošlo, podniky od středy přišly o byznys, podle Prouzy, téměř všechny. „I půlka obchodu, která zůstala po středě otevřená, má výrazně méně zakázek. Řada exportních průmyslových firem má problém získávat nové zakázky, jejich obchoďáci nemohou cestovat po světě. Průmysl dnes tvoří pouhou jednu třetinu ekonomiky, dvě třetiny tvoří služby, a tam je dopad velmi brutální. Lidé se začali bát o budoucnost a přestali utrácet,“ shrnul Prouza.

Řada obchodníků se, podle jeho slov, z jara poučila a alespoň omezila své výdaje v očekávání přísných opatření. „Obchody s oblečením jsou na tom jinak než obchody s elektronikou, kde prodáte zboží i za rok. Letošní kolekci oblečení další rok budete prodávat jen obtížně. Nákupy podzimních kolekcí byly výrazně menší. Všichni se báli, že omezení přijde. I restauratéři poslední dva týdny objednávali menší objemy potravin a zásob,“ dal Prouza za příklad.

Poukázal na jisté mezery v rámci podpůrných programů pro různé provozy. „Dostali jsme se do perverzní situace, kdy zavřené restaurace a hotely mají nárok na pomoc, ale prádelna, která pro ně pere prádlo, nemá dnes nárok vůbec na nic. To je špatně,“ konstatoval. Ocenil komunikaci ohledně kompenzačních bonusů pro živnostníky s ministryní financí Alenou Schillerovou.

Ve středu ministr Havlíček avizoval, že se kompenzační program bude rozšiřovat i do návazných odvětví, aby i tam pomoc od státu zasáhla. „Ano, musím říct, že pan ministr je v tom velmi vstřícný. Věřím, že se na tom v příštím týdnu domluvíme a pomoc přijde rychle i pro zasažené navázané firmy,“ podotkl Prouza, podle nějž v současné době komunikuje vláda výrazně lépe, než tomu bylo na jaře. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…