Lidickému památníku bude šéfovat vojenský historik Stehlík. Pamětníci jsou nadšení

24.02.2020 22:03

Novým ředitelem Památníku Lidice byl zvolen vojenský historik Eduard Stehlík. Informovalo o tom Echo24.cz. Stehlík byl zvolen ve výběrovém řízení, které proběhlo po tom, co v lednu rezignovala bývalá ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová. Ta byla kritizována přeživšími v otevřeném dopise.

Lidickému památníku bude šéfovat vojenský historik Stehlík. Pamětníci jsou nadšení
Foto: Archiv
Popisek: Památník Lidice
reklama

Památník Lidice připomíná vyhlazení obce nacisty 10. 6. 1942. Lehmanová v jeho čele stála od dubna 2017. Přeživší masakru, v té době děti, kritizovali v závěru letošního roku instituci právě včetně ředitelky Lehmnannové. Jedním z důvodů byla reportáž České televize, jež se zabývala údajným udáním obyvatelky Lidic krátce před vypálením této obce nacisty. „Přeživší v otevřeném dopise napsali, že Lehmannové je lhostejné utrpení jejich a jejich rodin a že nectí fakta o lidické tragédii,“ psalo Echo.

Celý článek ZDE:

Anketa

Pro koho byste hlasovali, kdybyste byli Američané?

hlasovalo: 7514 lidí

Tato teorie o údajném udání však v poslední době utržila velké rány, když pamětník z Buštěhradu znevěrohodnil zdroj, který toto tvrdil.

Samotní pamětníci jsou z volby nadšení. „Všichni jsou strašně rádi,“ uvedla lidická starostka Veronika Kellerová, která je vnučkou lidické ženy. Podle Kellerové je pro přeživší autoritou a má empatii. K samotným pamětníkům povedou i první kroky Stehlíka. „Udělám maximum pro to, aby se vztahy mezi památníkem a obcí daly do pořádku. Osobně obejdu všechny přeživší,“ řekl v pondělí Stehlík, co bude patřit k jeho prvním krokům. Ten již o Lidicích napsal několik knih a uvedl, že Lidičtí ho znají. Kromě toho uvedl, že je autorem expozice v památníku.

Eduard Stehlík, kterému je 54 let, se věnuje především vojenským dějinám Československa v letech 1914 až 1956. V minulosti působil jako ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany. Zde skončil v závěru roku 2019. Působil také jako historik Vojenského historického ústavu v Praze a v současné době je předsedou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Fotogalerie: - D1 po zimní přestávce

Tiskový brífink ministra dopravy Karla Havlíčka a ...
Tiskový brífink ministra dopravy Karla Havlíčka a ...
Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček
Tiskový brífink ministra dopravy Karla Havlíčka a ...
Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček
Tiskový brífink ministra dopravy Karla Havlíčka a ...

Do výběrového řízení o místo ředitele památníku se přihlásilo celkem pět zájemců, kdy komise zúžila výběr na dva kandidáty, které doporučila, a Eduarda Stehlíka vybral ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Stehlík už dříve řekl, že nové vedení památníku podle něj čeká práce krizového manažera, který musí zajistit navázání normálních vztahů s pamětníky a obcí, postavit potřebný pracovní tým a zorganizovat nejbližší akce včetně pietních aktů,“ psalo Echo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

15:48 Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

„Po pondělní rezignaci Adama Vojtěcha se stal novým ministrem zdravotnictví plukovník Roman Prymula.…