Lidovci by do vlády s komunisty nešli

05.06.2013 21:50

Před víkendovým sjezdem KDU-ČSL, jehož delegáti zvolí nové vedení strany, jsme položili několik otázek Pavlu Bělobrádkovi, Marianu Jurečkovi a Zuzaně Roithové. Právě tito tři politici obdrželi nominace na post předsedy strany. Bělobrádek zdůraznil, že jeho strana by s KSČM nevládla.

Lidovci by do vlády s komunisty nešli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební štáb KDU-ČSL neskrýval úspěch. Předseda Pavel Bělobrádek to bere jako odrazový můstek pro návrat do vysoké politiky

Sjezd určí, kam se bude ubírat jeden z tradičních subjektů české politiky, který v posledních volbách nepřekročil pětiprocentní kvórum nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny a poprvé od roku 1918 se tak stal mimoparlamentním subjektem bez vlivu na vznik vlády.

Nové tváře

"Příčin neúspěchu KDU-ČSL ve volbách v roce 2010 bylo několik. Za prvé za naším neúspěchem byl útok na politický establišment a fenomén vzniku nových politických stran. Všechny parlamentní strany obdržely o statisíce hlasů méně, včetně opozičních ČSSD a KSČM. Některé procentuálně ztratily více, než my. Avšak KDU-ČSL a Strana zelených začínaly na nižší hladině. A proto z Poslanecké sněmovny vypadly," myslí si Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Předseda KDU-ČSL zdůraznil, že největším úspěchem za poslední dobu je stabilizace strany. Dalšími kroky je být víc vidět, říci, co strana chce a jak toho chce dosáhnout a otevřít kandidátky pro osobnosti a nabídnout nové tváře.

"Hodláme realizovat svoje priority, ne umožňovat je uskutečnit jiným stranám. Pokud se nenajde nikdo, půjdeme do opozice. Rozhodně nebudeme ve vládě s extremisty. Ani s komunisty, ani s nacisty," předvídá Bělobrádek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…