Lidovci navrhnou rozšířit zákaz prodeje na všechny svátky

23. 1. 2018 18:08

KDU-ČSL navrhne, aby zákaz prodeje ve velkých obchodech platil o všech státních svátcích, nikoli pouze o vybraných, jak je tomu nyní. Novinářům to dnes řekl místopředseda lidovců Jiří Mihola. Návrh, pro který chce získat podporu napříč politickým spektrem, podle něj vyřeší zmatek, kdy lidé nevědí, ve které svátky jsou obchody zavřené. Zprávu přinesla ČTK.

Lidovci navrhnou rozšířit zákaz prodeje na všechny svátky
Foto: pixabay.com
Popisek: Banány, ilustrační foto

Návrh ODS, která chce regulaci zrušit, chce KDU-ČSL ve sněmovně zamítnout.

„My jsme přesvědčeni jako KDU-ČSL, že jsou dny, kdy ekonomika a nakupování nemusejí být na prvním místě. A za takové dny považujeme státní svátky,“ řekl Mihola. „Dnes se odvoláváme na kulturu, historii a kořeny identity v různých situacích a měli bychom si také státních svátků, které nám připomínají tu naši kulturu, osobnosti a historii, vážit,“ uvedl.

Lidovci argumentují u návrhu také tím, že by rozšíření zákazu prodeje umožnilo rodinám trávit čas pohromadě místo toho, aby jejich příslušníci museli trávit čas v práci v obchodech. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že podle průzkumů, které má k dispozici, většina Čechů nepovažuje zavřené obchody ve svátek za problém.

Mihola uvedl, že návrh zákona má připravený, před předložením ale chce získat podporu ještě od dalších poslaneckých klubů. Například zástupci KSČM dnes dali najevo, že by rozšíření zákazu prodeje na všechny svátky podpořili.

ODS na současné schůzi sněmovny naopak navrhuje zákaz prodeje ve svátky zrušit, podle nich je chaotický a lidé nevědí, kdy bude mít který obchod zavřeno. S regulací nesouhlasí ani SPD.

Obchody nyní musejí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…