Líheň atentátníků jen pár kilometrů od našich hranic. V Rakousku se vychovávají tisíce islamistů a nikdo o tom neví

18.04.2017 20:24

V Turecku narozený rakouský profesor Ednan Aslan ve své studii tvrdí, že islámské školky v Rakouskou přispívají k vytváření paralelní společnosti. Podle Aslana navíc mohou „vychovat“ budoucí islamisty.

Líheň atentátníků jen pár kilometrů od našich hranic. V Rakousku se vychovávají tisíce islamistů a nikdo o tom neví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně
reklama

Jak Aslan píše, deset tisíc dětí ve věku dvou až šesti let navštěvuje přibližně 150 muslimských školek, z nichž nejméně čtvrtina prosazuje konzervativní islám. Mezi jinými například radikální odnož salafismus, který považuje islám za nedílnou součást politiky a společnosti. „Rodiče posílají své děti do školek, které jim poskytnou islámské vzdělání. Zároveň si jsou však vědomi, že tím pádem narušují možnost vzniku multikulturní společnosti,“ cituje AFP Aslana.

Studie byla v Rakousku zveřejněná již v loňském roce a uvítali ji zejména kritici liberální migrační politiky z řad Svobodných. Naopak samotní muslimové Aslanovy závěry odmítají. Magazín pro menšiny Biber dokonce vyslal do islámských školek svého „špióna“, který údajně obavy profesora Aslana nepotvrdil. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by školky vychovávaly budoucí salafisty,“ konstatuje server Local.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Ale i magazín Biber musel konstatovat, že přibližně třetinu islámských školek je možné považovat za problematickou, protože tam dochází k izolaci dětí a učitelé důsledně nepožadují znalost německého jazyka. „Vídeňská radnice se snažila uklidnit situaci tím, že sestavila výzkumný tým, který by měl provést zevrubný monitoring islámských školek. Problém je však v tom, že nikdo neví, kolik jich přesně je,“ píše Local.

Ožehavá situace je zejména ve Vídni, kde žije asi 1,8 milionů lidí, z nichž má polovina podle serveru Local své kořeny v zahraničí. Rakouský deník Kronen Zeitung minulý týden zveřejnil informace pocházející z ministerstva vnitra, podle kterého v zemi žije nejméně 700 000 muslimů. Ve skutečnosti by tak mohli muslimové tvořit až deset procent obyvatelstva a Rakousko by se stalo v rámci Evropy jednou z nejvíce multikulturních zemí.

„Od začátku migrační krize v roce 2015 požádalo v Rakousko o azyl asi 130 000 lidí, z nich většina jsou muslimové z Blízkého východu a Afriky. Na čelo průzkumů veřejného mínění se dostávají Svobodní a přitvrdil i pohled veřejnosti na muslimy. To se projevilo i na krocích vládnoucí koalice, která prosadila zákaz zakrývání obličeje na veřejnosti a pro nově příchozí připravila tzv. smlouvu o integraci,“ uvádí Local.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michaela Bakala: Na příjmení jsem hrdá. OKD je uzavřená kapitola. Těším se na českou Čaputovou

16:57 Michaela Bakala: Na příjmení jsem hrdá. OKD je uzavřená kapitola. Těším se na českou Čaputovou

Manažerka, filantropka a manželka známého miliardáře Zdeňka Bakaly Michaela Bakala byla hostem České…