Likérky dostávají nové kolky. Není jich dostatek, některé musí čekat

26.09.2012 20:40

Likérky dostávají od středečního rána nové kolky na tvrdý alkohol. Ty jdou doslova na dračku, lihovarníci si jich objednali 28 milionů kusů. Malé likérky si stěžují, že kolky dostávají přednostně velcí výrobci, celníci to popírají, objednávky prý vyřizují postupně.

Likérky dostávají nové kolky. Není jich dostatek, některé musí čekat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bar, ilustrační foto

Vláda by v nejbližší době měla rozhodnout o zmírnění prohibičních opatření. Veškerý alkohol musí být odteď označen novým kolkem s červeným kódem a nápisem NOVÝ a dokladem o původu, tzv. rodným listem. Zákazníci díky tomu poznají, že jde o alkohol vyrobený po propuknutí metylalkoholové kauzy, a je tedy bezpečný.

"Od pátku jsme obdrželi žádosti o vydání dvaceti osmi milionů kusů kolků. Příslušným firmám se vydávají v pořadí, v jakém si o ně požádaly," řekla pro IHNED.cz tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Některé menší likérky dostanou nové kolky až 8. nebo 9. října. Mezi nimi i likérka AB style. "Poslali jsme objednávku. Při jejím potvrzení nám přišel i termín dodávky. Kolky dostaneme až okolo 8. října," řekla on-line deníku Týden.cz pracovnice firmy.

Alkohol mohl být na pultech už ve čtvrtek

Jakmile bude nezávadný tvrdý alkohol označen novými kolky, stát hodlá zmírnit vyhlášenou prohibici. Jednou z dalších podmínek pro uvedení alkoholu do oběhu by mohly být i "rodné listy".

"Jsou to listiny, které putují od výrobce lihu, přes výrobce lihoviny tak, aby bylo možné dohledat původ použitého lihu," upřesnil serveru iHNed.cz mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Pokud by vláda zmírnila prohibici ve středu večer, alkohol od velkých likérek, které už získaly nové kolky, by se mohl objevit na pultech již ve čtvrtek. Obchodní řetězce ale čekají na přesné vyjádření a rozhodnutí vlády.

"Zatím se ale nedá odhadnout, jak rychle se na regálech objeví lahve s alkoholem, ať již novým, či ze skladů. V této rovnici je stále příliš mnoho neznámých počínaje konečnou podobou nařízení vlády až po možnost výrobců a dovozců doložit rodné listy či začít užívat nové kolky a dodávat takto označené výrobky. Řádově se však bude jednat o dny," uvedl Týdnu.cz mluvčí obchodů Tesco Jan Dvořák.

„Máme už nachystané příslušné listiny o původu. Nejhorší je, že státní správa zatím přesně neví, co chce, takže doufáme, že jsme to alespoň trochu odhadli,“ vyjádřil se v podobném duchu i jednatel společnosti Likérka Drak Pavel Čaniga.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

15:00 Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

Přichází poslední šance, jak zastavit unijní Green Deal? Možnost ubránit se zdražování energií, omez…