Lipavský: Nové vztahy s Ruskem. Ty dnešní jsou zastaralé

18.07.2022 12:32 | Zprávy

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) je přesvědčen, že Evropská unie musí nastavit novou dlouhodobou strategii vztahů s Ruskem, protože nynější unijní přístup k Rusku je zastaralý. Lipavský to prohlásil před dnešním jednáním ministrů zahraničí zemí EU, kde se bude debatovat o dalším financování nákupů zbraní pro Ukrajinu a nových protiruských sankcích.

Lipavský: Nové vztahy s Ruskem. Ty dnešní jsou zastaralé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Jan Lipavský

Lipavský upozorňuje, že poslední dlouhodobá strategie vztahů s Ruskem byla přijata loni, tedy ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. Rusko je sice v aktuální unijní strategii vnímáno jako hrozba, proti které je potřeba společně posilovat obranu, zároveň ale strategie počítá se vstřícnými diplomatickými kontakty a spoluprací v oblastech společných zájmů s Ruskem.

„Je to zcela zastaralé. Musíme zohlednit novou realitu (ruského) nepřátelství a být připraveni na obranu před ruskou hrozbou,“ prohlásil Lipavský podle informací ČTK. Novou podobu strategie chce prý Lipavský se svými kolegy probrat na konci srpna, kdy v Praze proběhne neformální schůze ministrů zahraničí.

Na dnešním jednání budou ministři zahraničí podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella diskutovat rozšíření protiruských sankcí, které minulý týden přinesla Evropská komise. „Někteří evropští lídři říkají, že uvalení sankcí byla chyba. Nemyslím si to. Museli jsme to udělat a budeme v tom pokračovat,“ uvedl před jednáním Borrell.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy

22:33 Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy

„Rozklad spravedlnosti a demokracie v České republice“ – těmito slovy předseda strany PRO Jindřich R…