Lipavský odletěl na Blízký východ, veze s sebou 15 českých podnikatelů

23.05.2023 13:20 | Zprávy
autor: čtk

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) dnes odletěl na třídenní cestu do Saúdské Arábie a Iráku. Před odletem řekl novinářům, že se setká s vrcholnými představiteli obou zemí a nevyhne se ani tématu lidských práv. Vedle politických jednání se budou k příležitosti ministrovy návštěvy konat dvě podnikatelská fóra, na Blízký východ s Lipavským letí 15 českých podnikatelů z oblastí obrany, petrochemie, lázeňství, IT, hudebního průmyslu nebo stavebnictví.

Lipavský odletěl na Blízký východ, veze s sebou 15 českých podnikatelů
Foto: Screen CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Lipavský v Partii

„V Saúdské Arábii bude klíčovým tématem dění v regionu, například v Súdánu, kde Rijád pomohl vyjednat dočasné příměří a organizoval odtud evakuace, a to i pro jednu českou rodinu,“ uvedl Lipavský před odletem z letiště v pražských Kbelích. „Budeme se ale bavit i o dopadech války na Ukrajině a energetické bezpečnosti... Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě,“ dodal.

Evropská unie je podle Hospodářské komory ČR druhým největším obchodním partnerem Saúdské Arábie. Konkrétně Česko může podle komory využít příležitostí v tamním rozvíjejícím se těžebním průmyslu a nabídnout své technologie. Na obranu pak vydává Rijád šest až osm procent HDP a je druhým největším dovozcem vojenské techniky na světě.

„Budu ale mluvit také o občanské společnosti, postavení žen ve společnosti a budu jednat s předsedkyní komise pro lidská práva,“ dodal Lipavský k cestě do země, která se na žebříčcích mezinárodních institucí hodnotících svobodu občanů a přístup k osobním právům pravidelně umisťuje na posledních příčkách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Legrace?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 23.05.2023 14:05:51
Lipavský přiletí, řekne my bychom chtěli s vámi obchodvat,ale vy musíte změnit své společenské a národní zvyky, nesmíte porušovat práva polootroků z pakystánu, Indie Bangladeš kteří vám zde pracují za hrst rýže?? Jinak s vámi nebudeme kšeftovat. Nebo je napadne, že jednají s představiteli iránu a Sýrie, když to USA zakázalo?? Jen zase odtečou naše desítky milionu za to aby byl Lipavský na několika fotkách

|  11 |  0

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…