„Chtěli jsme dát lidem možnost projevit nějakou účast na tom, co se na Ukrajině děje. Projevit zejména úctu lidem, kteří byli zabiti, zraněni nebo jinak poškozeni a vyjádřit nějakou solidaritu a naději," řekla Gabriela Bártová z Amnesty International.
Její organizace požaduje důsledné a nestranné prošetření násilností, které byly v uplynulých dnech spáchány na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan. „Dále platí požadavek na zastavení neoprávněného použití síly, zejména ze strany ozbrojených složek," uvedla Bártová.
Množství Ukrajinců vítá dohodu, která vedla k uzavření příměří mezi vzbouřenými obyvateli a vládou. Řada z nich ale i nadále požaduje, aby prezident Viktor Janukovyč odstoupil okamžitě. „I my tady také nechceme, aby ten člověk byl ve funkci do prosince," řekla Ukrajinka žijící v České republice Galina Andrejcevová. Podle ní by měl Janukovyč nejen ihned odstoupit, ale měl by být souzen mezinárodním tribunálem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: adr, čtk