Lubomír Zaorálek se dotkl Václava Havla. A hned přišla reakce

25. 10. 2019 20:24

Publicista Karel Hvížďala se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad slovy ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a zakladatele ODS Václava Klause. Oba dva v rozhovorech totiž naříkali nad tím, jaký je současný stav světa a České republiky.

Lubomír Zaorálek se dotkl Václava Havla. A hned přišla reakce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Při zevrubnějším čtení lze podle Hvížďaly najít v těchto textech společného jmenovatele: rozhořčení nad tím, že společnost je rozdělená. Klaus si například stěžoval na Ústavní soud, jenž by zrušil. „Jenže byl to právě Klaus, který od počátku volal po standardní pluralitní společnosti, pro niž je charakteristické, že tam stojí proti sobě různé názory, že společnost je rozdělená na různé strany a frakce, které se snaží prosazovat různé zájmy a že v takové společnosti platí starý anglický princip checks and balances, tedy kontrol a vyvažování,“ uvedl Hvížďala a připomněl i skutečnost, že ústavní soudy jsou nedílnou součástí všech demokratických zemí.

„Podobný rozpor je možné najít i ve vyjádření Zaorálka, který volá po vynalezení jazyka, kterým by někdo důvěryhodný mohl oslovit lidi, a zároveň se kriticky dívá na snahy Václava Havla,“ dodal Hvížďala a rozporoval Zaorálkovu chybnou interpretaci Havlových slov.

„Václav Havel zákony nikdy nepohrdal a neznevažoval politiku, ale jen tvrdil, že odpovědná politika a justice musí sloužit vyšším kategoriím, tedy hledání spravedlnosti a ne jen lingvistickému, pozitivistickému výkladu, pomocí kterého je možné zločince vyvinit. Byl to tedy právě on, který hovořil jiným jazykem, po kterém Lubomír Zaorálek volá. A v tom má pravdu, protože jen nový jazyk může přinést nové cíle. Návrat je iluze. Zatím kráčíme vpřed, ale ne nahoru, jak říkají politologové,“ uzavřel Hvížďala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

14:41 VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

Z nových vládních nařízení se největším terčem posměchu stal příkaz nosit dvě chirurgické roušky na …