LumpenHrad se mýlí, když vyčítá ČT vyškrtnutí Bakaly, píše novinář Chuchma v Babišově listu, který prezident označil za ,,latrinu české žurnalistiky"

11.12.2014 8:52

Všichni lidé kolem prezidenta Miloše Zemana prý vykřikují, že Česká televize zcenzurovala jeho projev vyškrtnutím slov o Zdeňku Bakalovi. Podle komentátora Lidových novin Josefa Chuchmy ale v daném případě skutečně šlo o to, co tvrdila ČT– o šetření časem televizního vysílání, které je nezbytné.

LumpenHrad se mýlí, když vyčítá ČT vyškrtnutí Bakaly, píše novinář Chuchma v Babišově listu, který prezident označil za ,,latrinu české žurnalistiky"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Komentář se objevil v pravidelné Chuchmově čtvrteční rubrice "Zápisník" na názorové stránce Lidových novin. Tedy deníku, o kterém prezident Zeman ve svých "slavných" Hovorech z Lán pronesl: "Lidové noviny, které jsem dříve pokládal za odpadkový koš české žurnalistiky, se v mých očích staly latrínou české žurnalistiky."

Podle Chuchmova komentáře, nazvaného „Lumpenhrad a vrtění cenzurou“, zde nejde o jednu prezidentovu větu či o pověst oligarchy Bakaly. Je to prý obecnější spor o podobu žurnalistiky v době, kdy lze na internetu najít nekonečné množství textů v plném znění či na kompletní nahrávce. Přitom žurnalistika prý byla od svého počátku „založena na filtraci a strukturování informací podle úvahy a zájmu vydavatele, případně státu“.

Jenže dnes, kdy lze na internetu dohledat cokoliv v plném znění, jsou podle něj média často považována za cenzory, protože z kapacitních důvodů (omezena počtem stránek či časem televizní relace) mohla vyjmout pouze část. U veřejnoprávních médií se k tomu navíc přidává tlak na vyváženost a „všechny pohledy“. Autoři těchto názorů mají podle něj navíc představu, že musí být prezentováni dostatečně reprezentativně. „A pokud se tak nestane, mává se slovem „cenzura“,“ dodává Chuchma.

„Cenzurou současná česká žurnalistika nestrádá,“ dodává. Problémem je podle něj spíše například to, že není jediný titul, který by soustavně kriticky reflektoval čím dál nepřehlednější mediální scénu. Tyto věci podle Chuchmy představují mnohem větší „cenzuru“, než vyškrtnutí jména jednoho oligarchy, které si každý může najít na internetu.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…