Lže exprezident Havel, nebo spisovatelka? Pravda a láska v knize

11.09.2011 14:27

Bývalý prezident Václav Havel nekompromisně prohlásil na adresu Tajné knihy spisovatelky Ireny Obermannové, že ji nikdy nečetl ani číst nehodlá. Spisovatelka ale pro časopis Týden uvedla, že mu poslala rukopis a nemocný Havel jí vzkázal, že její kniha je pro něj tou nejlepší součástí terapie.

Lže exprezident Havel, nebo spisovatelka? Pravda a láska v knize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel

Ani trochu netají spisovatelka Irena Obermannová, že postava jménem Největší Čech, s nímž hlavní hrdinka Tajné knihy prožije roční známost, je Václav Havel. Bývalý prezident se proti tomu rázně ohradil. „Tuto knihu jsem nečetl a číst nechci. Jsem pobouřen tím, že autorka zneužila několik našich soukromých setkání k tak nepřátelskému kroku a zapletla je do svého bláznivého světa," uvedl Havel v oficiálním prohlášení.

Spisovatelka však jeho verzi popírá. „Rukopis jsem mu poslala. Vzkázal mi, že moje kniha je tou nejlepší součástí jeho terapie. A za sebe dodávám: V té knížce je jen pravda a láska. A doufám, že zvítězí nad lží a nenávistí," uvedla Obermannová pro časopis Týden.

Fabulace, nebo touha pochlubit se skutečným zážitkem?

V jeho nejnovějším vydání také prozradí, co ji vedlo k tomu, aby svůj „tajný deník" vydala. Z něj vzniká dojem, že byla od února 2010 do února 2011 skutečně Havlovou milenkou. Ve svém „fiktivním deníku" se každopádně ani nepokouší příliš fabulovat, alespoň co se týče všech dalších postav ze svého nejbližšího okolí. Proto v knize vystupuje například filmová dokumentaristka Olga Sommerová, šéfdramaturgyně ČT Alena Müllerová či Havlův osobní tajemník Martin Vidlák.

I když to je pro Tajnou knihu velká reklama, napříč politickým spektrem, bez ohledu na to, zda někdo má Václava Havla v oblibě, či ne, se vine nechuť k ní. „Nemusím číst všechno, z ohromného množství informací, co se na mě valí, si vybírám ty důležité a hodnotné, Toto bych mezi ně asi neřadil," řekl pro ParlamentníListy.cz ministr školství Josef Dobeš. Jiný vkus deklaruje i poslanec ODS Petr Bendl. „Čtu poněkud odlišnou literaturu," prohlásil bývalý středočeský hejtman.

Úsudek o vkusu či nevkusu si podle Lišky udělají čtenáři sami

"Nemyslím si, že bych jako politik měl komentovat beletrii. Knihu jsem navíc ani neviděl, natož četl. Vycházím však z toho, že beletrie se skládá z fikce - a je tedy jen na čtenářích, do jaké míry ji budou považovat za vkusnou či nevkusnou," sdělil ParlamentnímListům.cz Ondřej Liška, předseda Havlovi blízké Strany zelených.

K věci:

Špína na Havla. O údajném sexu s ním nikdo nechce číst 

Býval jsi prasák, píše o Havlovi. Ten se od ní distancuje 

Seděl jako Havel. Nemůže ho ani cítit. Parta kolem Havla byly hyeny 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál Zdeněk Bakala: Jeho novináři, ČT i překvapivý hlas z kavárny. Už jde opravdu do tuhého

9:02 Skandál Zdeněk Bakala: Jeho novináři, ČT i překvapivý hlas z kavárny. Už jde opravdu do tuhého

Sněmovní vyšetřovací komise prověřující privatizaci těžební společnosti OKD požádá policii, aby k vý…