Lžete! Zemanův úřad se opět ostře ohradil

21.10.2021 12:14

Kancelář prezidenta republiky odmítá nařčení, že od pracovníků z okolí prezidenta Miloše Zemana unikaly tajné informace. „Kancelář prezidenta republiky přistupuje k ochraně utajovaných informací v souladu se zákonem,“ tvrdí ředitel administrativní sekce kanceláře Jan Novák. Možný únik podle Deníku N prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu a také Bezpečnostní informační služba.

Lžete! Zemanův úřad se opět ostře ohradil
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář

Kancelář prezidenta republiky se ohrazuje proti informacím, které byly zveřejněny v Deníku N a podle nichž unikaly tajné informace BIS, včetně konkrétních spisů. „Kancelář prezidenta republiky přistupuje k ochraně utajovaných informací v souladu se zákonem. Za ochranu utajovaných informací odpovídá bezpečnostní ředitelka KPR, která disponuje přístupem k utajovaným informacím do stupně Přísně tajné. Stejně tak pracovníci s přístupem do tajné spisovny jsou prověřeni na příslušný stupeň utajení,“ reaguje KPR v mailu, který má k dispozici redakce ParlamentníchListů.cz.

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 47020 lidí

Utajované spisy jsou podle KPR distribuovány pouze oprávněným osobám s náležitou prověrkou. „Všichni pracovníci KPR, u jejichž funkcí je předepsáno seznamování se s utajovanými informacemi, splňují podmínky pro přístup k nim, v rozmezí Vyhrazené až Přísně tajné. Všichni také byli náležitě poučeni o svých povinnostech při ochraně utajovaných informací. Pokud z Bezpečnostní informační služby nebo jiné instituce unikají utajované informace k vybraným novinářům, neděje se tak cestou Kanceláře prezidenta republiky,“ brání se KPR.

Kanceláři vadí zejména načasování článku Deníku N o údajném vyšetřování. „Zveřejnění informací v době hospitalizace prezidenta republiky není náhodné,“ má jasno KPR a rozporuje údajné nesrovnalosti kolem konkrétního spisu BIS.

„Kancelář prezidenta republiky rozporuje opakovaná tvrzení Deníku N, že prezidentu republiky nebyl řádně předán konkrétní utajovaný dokument BIS. Podle vyjádření tajné spisovny a dle záznamů v příslušných administrativních pomůckách byl předmětný spis doručen kurýrem do tajné spisovny KPR v pozdně odpoledních hodinách dne 7. dubna 2021. Písemnost byla označena, tedy i zapsána jako běžná utajovaná pošta. O přijetí spisu byl obratem informován Sekretariát prezidenta republiky, který si písemnost fyzicky převzal po příjezdu prezidenta republiky na Pražský hrad dne 13. dubna 2021,“ tvrdí KPR.

V Kanceláři prezidenta republiky byl prý navíc v oblasti ochrany utajovaných informací opakovaně vykonán státní dozor ze strany Národního bezpečnostního úřadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak to vím? Protože mi to řekli.“ Majdan, rozšiřování NATO, rozdělení Ruska s Jeffrey Sachsem

15:35 „Jak to vím? Protože mi to řekli.“ Majdan, rozšiřování NATO, rozdělení Ruska s Jeffrey Sachsem

Profesor Jeffrey Sachs je uznávanou autoritou jednak v oboru ekonomie, kde pomáhal dříve komunistick…