Lžete! Zemanův úřad se opět ostře ohradil

21.10.2021 12:14

Kancelář prezidenta republiky odmítá nařčení, že od pracovníků z okolí prezidenta Miloše Zemana unikaly tajné informace. „Kancelář prezidenta republiky přistupuje k ochraně utajovaných informací v souladu se zákonem,“ tvrdí ředitel administrativní sekce kanceláře Jan Novák. Možný únik podle Deníku N prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu a také Bezpečnostní informační služba.

Lžete! Zemanův úřad se opět ostře ohradil
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář

Kancelář prezidenta republiky se ohrazuje proti informacím, které byly zveřejněny v Deníku N a podle nichž unikaly tajné informace BIS, včetně konkrétních spisů. „Kancelář prezidenta republiky přistupuje k ochraně utajovaných informací v souladu se zákonem. Za ochranu utajovaných informací odpovídá bezpečnostní ředitelka KPR, která disponuje přístupem k utajovaným informacím do stupně Přísně tajné. Stejně tak pracovníci s přístupem do tajné spisovny jsou prověřeni na příslušný stupeň utajení,“ reaguje KPR v mailu, který má k dispozici redakce ParlamentníchListů.cz.

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45765 lidí

Utajované spisy jsou podle KPR distribuovány pouze oprávněným osobám s náležitou prověrkou. „Všichni pracovníci KPR, u jejichž funkcí je předepsáno seznamování se s utajovanými informacemi, splňují podmínky pro přístup k nim, v rozmezí Vyhrazené až Přísně tajné. Všichni také byli náležitě poučeni o svých povinnostech při ochraně utajovaných informací. Pokud z Bezpečnostní informační služby nebo jiné instituce unikají utajované informace k vybraným novinářům, neděje se tak cestou Kanceláře prezidenta republiky,“ brání se KPR.

Kanceláři vadí zejména načasování článku Deníku N o údajném vyšetřování. „Zveřejnění informací v době hospitalizace prezidenta republiky není náhodné,“ má jasno KPR a rozporuje údajné nesrovnalosti kolem konkrétního spisu BIS.

„Kancelář prezidenta republiky rozporuje opakovaná tvrzení Deníku N, že prezidentu republiky nebyl řádně předán konkrétní utajovaný dokument BIS. Podle vyjádření tajné spisovny a dle záznamů v příslušných administrativních pomůckách byl předmětný spis doručen kurýrem do tajné spisovny KPR v pozdně odpoledních hodinách dne 7. dubna 2021. Písemnost byla označena, tedy i zapsána jako běžná utajovaná pošta. O přijetí spisu byl obratem informován Sekretariát prezidenta republiky, který si písemnost fyzicky převzal po příjezdu prezidenta republiky na Pražský hrad dne 13. dubna 2021,“ tvrdí KPR.

V Kanceláři prezidenta republiky byl prý navíc v oblasti ochrany utajovaných informací opakovaně vykonán státní dozor ze strany Národního bezpečnostního úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

21:51 Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

Západ se obává ruské agrese na Ukrajině. Moskva se dožaduje záruk, že se NATO nebude rozšiřovat na v…