MPSV chce ke konci roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání

03.09.2018 21:10

Ministerstvo práce chce ke konci letošního roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání (FDV), který vznikl kvůli čerpání evropských peněz na projekty ke zlepšení zaměstnávání. Vedení resortu své rozhodnutí zdůvodnilo malou poptávkou po činnosti fondu, jeho finanční a personální nestabilitou i odklonem od původního úkolu. ČTK to sdělila Barbara Hanousek Eckhardová z Ministerstva práce.

MPSV chce ke konci roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Kvůli podezření na přípravu dotačního podvodu při vzniku fondu a zneužití pravomoci stíhá policie tři bývalé vedoucí pracovníky ministerstva, mezi nimi někdejšího ministra Jaromíra Drábka.

„V současné době se připravují veškeré nezbytné kroky, které povedou ke zrušení organizace,“ uvedl zastupující náměstek pro zaměstnanost Jiří Vaňásek. Návrh pak dostane ke schválení vláda.

Podle tiskového oddělení ministerstva se měl fond zaměřovat na vzdělávání a zlepšování zaměstnanosti, měl řídit tok evropských peněz na programy. Činnost organizace se postupně rozšířila, takže počet externistů podle resortu „dvojnásobně převýšil stav kmenových zaměstnanců, který přesáhl 600“. Fond dlouhodobě nenaplňoval „kmenovou činnost“, odchýlil se od základní náplně a poptávka po jeho službách byla nízká, zdůvodnilo zrušení ministerstvo. Dodalo, že riziko je i v udržitelnosti projektů a pracovních podmínkách. Před dvěma lety si na jejich porušování stěžovali odboráři a drželi stávkovou pohotovost. Instituci kritizoval opakovaně i sněmovní sociální výbor.

Postup zrušení fondu připraví pracovní skupina. Vypořádat se musejí také majetek a účetní záležitosti. Vedení resortu musí rozhodnout o tom, zda nynější projekty převede pod sebe. „Určitě nedojde k propuštění všech současných zaměstnanců bez nabídky pokračování v projektech, v rámci nichž působí a které ministerstvo bude dále podporovat,“ dodal Vaňásek.

Fond dalšího vzdělávání (FDV) existuje od roku 2011 jako příspěvková organizace Ministerstva práce. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v červenci 2015 uvedl, že Ministerstvo práce při zřizování fondu porušilo zákon. Policisté pak na ministerstvu kvůli fondu zasahovali v prosinci 2016. Tehdy přišli pro dokumenty a další materiály. Letos v květnu policejní centrála proti organizovanému zločinu oznámila, že stíhá tři bývalé pracovníky ministerstva kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci fondu.

Exministr Drábek, který vedl resort od července 2010 do října 2012, pak na webu informace o svém stíhání potvrdil. Uvedl, že v letech 2011 až 2012 opakovaně podepsal změnu zakládací listiny fondu. Obvinění označil za vykonstruovaná.

Resortu se podařilo ukotvit fond do legislativy dodatečně, dostal se pak do novely o zaměstnanosti. Podle dřívějších informací tak Evropská komise mohla fond vyhodnotit jako neoprávněného příjemce evropských peněz a hrozilo vracení dotací do Bruselu. Fond vedl například od roku 2012 kritizovaný projekt Stáže ve firmách za plánovanou částku 800 milionů – 680 milionů z fondů EU a 120 od státu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…