Má to Prouza blbě? Chtěl se pochlubit integrací uprchlíků, jenže...

07.03.2020 20:08

Ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza na sociální síti sdílel příspěvek o „spoustě křiku“ a uprchlících v Německu. 68 procent uprchlíků v Německu podle jeho infografiky má mít práci. Na webových stránkách německého Ústavu pro trh práce a odborný výzkum (IAB) jsou ovšem čísla dosti odlišná. Podle studie je zaměstnáno jen 49 procent uprchlíků, navíc pouze téměř sedmdesát procent z těchto zaměstnaných pak na plný nebo částečný úvazek. Ekonom to za podivná data pořádně schytal. „Pan Prouza je možná leccos, nejspíš především démon sociálních sítí, ale kromě toho je bohužel také zkušený manipulátor. A patrně také do očí bijící diletant,“ zní v komentářích.

Má to Prouza blbě? Chtěl se pochlubit integrací uprchlíků, jenže...
Foto: Repro Twitter
Popisek: Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Anketa

Je Michaela Šojdrová dobrá politička?

1%
99%
hlasovalo: 17204 lidí
„Není to tak dávno, co byla v Česku spousta křiku, jak Německo na uprchlíky doplatí. Zatím se ale zdá, že to našim západním sousedům spíše pomáhá. Většina uprchlíků má práci. Pomáhají tamní ekonomice a firmám zalátat volná pracovní místa, která většinová populace nechce obsazovat,“ tvrdí Prouza.

Svůj komentář rozšířil infografikou v níž tvrdí, že „68 procent uprchlíků, kteří přišli do Německa, má práci“. Píše se v ní, že je tomu tak: „Křiku xenofobů navzdory.“

Infografika, kterou Prouza sdílel, má podle jeho vyjádření obsahovat data ze studie německého Ústavu pro trh práce a odborný výzkum (IAB), který je součástí německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). Studie však na rozdíl od jeho infografiky udává úplně jiné počty.

Studie porovnávala čísla od roku 2013 s příchody migrantů od počátku 90. let do roku 2013, kdy byla míra zaměstnanosti na 44 %. Stabilní zaměstnání si podle studie do pěti let od roku 2013 našlo 49 % uprchlíků, kteří přijeli do Německa od roku 2013. Nikoliv Prouzou udávaných 68 procent.

68 procent je pouze číslo, které ve studii uvádí počet zaměstnaných uprchlíků na plný nebo částečný úvazek z oněch 49 procent.

Sedmnáct procent ze 49 % zaměstnaných uprchlíků má placené školení, tři procenta placené stáže a dvanáct procent je zaměstnáno pouze na krátkodobé úvazky do příjmu 450 eur za měsíc.

Výzkum byl IAB prováděn prostřednictvím rozhovoru s 8 000 uprchlíky, kteří do Německa přišli v letech 2013 až 2018.

Na to, že jsou čísla šířená Prouzou nesprávná, upozornilo hned několik diskutujících. „Pardon, ale protože se o příspěvku dost diskutuje, doporučoval bych vám data s drobnou omluvou zpřesnit. To číslo, které vyjadřuje počet uprchlíků, kteří po pěti letech od příchodu do Německa pracují, je 49 %. Pokud jsem ta čísla pochopil správně, tak 68 % vyjadřuje, kolik z oněch 49 % má normální pracovní smlouvu na celý nebo zkrácený úvazek,“ píše například Petr Vozák.

Uživatel Patrik Erhard Janda Prouzovi doporučil „dezinformaci“ smazat. „Nebylo by lepší takovouto dezinformaci smazat a omluvit se, každému se to může stát, ale šířit takové lži je munice pro kritiky,“ uvedl.

I další diskutující zpochybňují Prouzovu infografiku. „ALE NE, někam se nám zatoulal kontext. Pojďme ho společně najít,“ reagoval příspěvkem Martin Doleček. A píše, že „prací není myšleno stálé zaměstnání na plný úvazek“. Upozorňuje, že jen „17 % z těch 68 dostává zaplaceno za to, že podstupuje jakousi variaci na rekvalifikaci“, a z toho 3 % dělají jen placenou stáž, která „ale rozhodně nestačí na živobytí“. „12 % z tohoto počtu také zastává místa velmi neodpovídající jejich kvalifikaci (mizerný plat, rostoucí frustrace... znáte to),“ pokračuje. Další bod je, že: „Ze všech těchto typů ‚zaměstnání‘ (uvozovky jsou skutečně namístě) tvoří ženy pouhých 29 %, protože si sem nově příchozí přinesli také svoje zvyky (které prý měli z vděčnosti odložit, ups) a ženská holt patří k děckám a do kuchyně.“

„A jedna boží perla na závěr – všechna ta čísla, to VŮBEC NENÍ statistický údaj týkající se všech uprchlíků. Jde jen o výzkumný VZOREK na vybraných 8 000 lidí,“ podivuje se.

Také upozorňuje na to, že čísla z jiných dat mohou být značně odlišná: „Jo a ještě na jednu informaci bychom neměli zapomenout. Migrační krize vrcholila ve druhé polovině roku 2015 – nicméně tato studie (ne statistika) zahrnovala už migranty z roku 2013. Proč je to důležité? Třeba proto, že do Německa přicházel úplně jiný vzorek lidí s jinými motivacemi, a především jinými schopnostmi.“ „Pan Prouza je možná leccos, nejspíš především démon sociálních sítí, ale kromě toho je bohužel také zkušený manipulátor. A patrně také do očí bijící diletant,“ doplnil.

A Vladimír Bernart se zamyslel, proč tedy Německo prosazuje kvóty pro přerozdělování migrantů. „To je dobře, že jsou tak užiteční, pracovití, kvalifikovaní, že pomáhají Německu k větší prosperitě. Tak proč se jich proboha chtějí zbavit, záchrany své ekonomiky, proč pořád tlačí na kvóty?“ tázal se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…