Macron si ukousl velké sousto. Hodlá reformovat islám ve Francii

14.02.2018 10:01 | Zprávy

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro domácí média nastínil své velké plány, v rámci kterých chce reformovat islám. Klíčovými body reformy jsou školení imámů a financování muslimských organizací ze zahraničí.

Macron si ukousl velké sousto. Hodlá reformovat islám ve Francii
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

„Reforma nebo revoluce?“ ptá se levicový deník Libération s tím, že vláda nyní horečnatě řeší otázky spojené s islámem a jeho budoucností ve Francii. „Pracujeme nyní na tom, abychom nalezli optimální řešení, jak islám v naší zemi reformovat. Za neméně důležité považujeme, abychom naše záměry dokázali srozumitelně vysvětlit. Zatím nemohu říci nic konkrétního. Nicméně během prvního čtvrtletí letošního roku sdělíme více,“ uvedl Macon.

Hlavním cílem Macrona a vlády je podle levicového deníku školit imámy dle jasně daných norem a odstřihnout financování muslimských organizací ve Francii od zahraničních zdrojů. Právě zahraniční financování je často nedostatečně transparentní a podílejí se na něm organizace či státy, které zároveň podporují islámský terorismus. Tomu chce nyní prezident společně s vládou učinit přítrž a dostat „domácí“ islám od kontrolu státu.

V příštích týdnech budou probíhat rozsáhlé konzultace, které povede především Macron a společně s ním také ministr vnitra. Do diskuze se vedle představitelů francouzské výkonné i zákonodárné moci zapojí samozřejmě také představitelé muslimských organizací. Ti se zatím staví k plánům prezidenta pozitivně. „Právě nyní je skutečně ideální doba pro uskutečnění nezbytných reforem,“ cituje deník místopředsedu Francouzské rady muslimské víry (CFCM) Anouara Kbibecha.

CFCM před nějakou dobou zřídila expertní skupinu, která se bude chystanými reformami rovněž zabývat. Základní směr reforem je však dle informací deníku Libération již stanoven. „Prezident a vláda vzkazují francouzským muslimům, že je třeba domácí islám zbavit vlivu zemí, jako je Maroko, Alžírsko a Turecko. A jak již bylo řečeno, hlavní prioritou je školení imámů a financování mešit a muslimských organizací.“

Podle prognózy amerického think-tanku Pew Research Center z loňského listopadu tvoří muslimové v rámci francouzské populace 8,8 %, což je po Bulharsku nejvíce v celé Evropě. Americký think-tank ve své prognóze odhaduje, že pokud bude migrace pokračovat přibližně stejným tempem, jako tomu bylo v posledních letech, může se podíl francouzských muslimů v roce 2050 zvýšit na dvojnásobek.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…