Odborový svaz Coordination rurale, známý svými charakteristickými žlutými čepicemi, dosáhl v únorových volbách do zemědělských odborů nebývalých úspěchů a narušil hegemonii Národní federace zemědělských svazů (FNSEA) při zastupování zemědělců ve Francii a Bruselu.
V únorových zemědělských volbách se svaz dostal na první místo ve 14 ze 101 zemědělských komor v zemi, oproti pouhým třem v posledních volbách v roce 2019, což mu dává mnohem významnější hlas v diskusích s vládou o zemědělské politice, kde FNSEA bývala dominantním hráčem. Představitelé svazu navíc opakovaně označili FNSEA za součást establishmentu, který spolupracuje s politiky v Paříži a Bruselu.
Hnutí Coordination rurale, které dvě dekády zůstávalo ve stínu dominantní FNSEA, se chopilo iniciativy během loňských rozsáhlých protestů zemědělců, kdy se do měst sjížděly kolony traktorů, aby protestovaly proti pravidlům ochrany životního prostředí a také proti zvýšení cen pohonných hmot a levnému zemědělskému dovozu z jiných evropských zemí včetně Ukrajiny.
Hnutí stálo v čele těchto protestů a proslavilo se tvrdými akcemi, od konfrontací s prezidentem Emmanuelem Macronem až po zapalování hnoje před vládními budovami. Kritici odboru tehdy poukazovali na to, že takové jednání už hraničí se zastrašováním.
„V této zemi, pokud nepálíte auta, vás nikdo neuznává,“ uvedl odborový předák Serge Bousquet-Cassagne, jak informuje list Politico. Právě Bousquet-Cassagne je jednou z postav odborů, které jsou nejvíce spjaty s francouzskou politickou nacionalistickou pravicí, když předsedu Národního sdružení Jordana Bardella označil za „poslední naději Francie“.
Jeho otevřená podpora této straně, stejně jako podpora dalších osobností Coordination rurale, podnítila spekulace o blízkém vztahu svazu se stranou Marine Le Penové. Faktem je, že velké části francouzského venkova se v posledních letech přiklonily k nacionalistické pravici a Národní sdružení je na venkově stále úspěšnější.
Poté, co strana získala nespokojené průmyslové oblasti, se snaží využít nespokojenosti a strádání na venkově, obviňuje mainstreamové strany z neúspěšné zemědělské politiky a Brusel, že vystavuje trhy EU levnějším a horším zahraničním produktům.
Podpora nacionalistických stran je vysoká zejména v řadách žlutých klobouků. V průzkumu, který před loňskými červnovými volbami do Evropského parlamentu provedly výzkumné instituty Cevipof a INP Ensat, vyjádřilo podporu Národnímu sdružení 62 % z nich. Pro srovnání, jen 31 procent příznivců FNSEA podporuje stranu Marine Le Penové.
Někteří představitelé žlutých klobouků se v posledních měsících snažili ohradit proti myšlence, že odbory mají vazby na Národní shromáždění. „Využívají nás a my je možná také, to je součást hry,“ řekla místopředsedkyně Coordination rurale Sophie Lenaertsová. „Pokud můžeme prosazovat naše hodnoty a naše postoje... Budeme to dělat s každým. Někteří prostě přijímají více než jiní,“ konstatovala.
Le Penová v poslední době získala podporu mezi zemědělci, tradičně umírněnou voličskou skupinou, a v širším měřítku i ve venkovských oblastech, kde mají otázky zemědělství a potravinářství politickou váhu. I když se nacionalistická pravice snaží získat podporu zejména v městských oblastech, francouzský venkov se pravděpodobně stane hlavním bojištěm před prezidentskými volbami v roce 2027.
Když v únoru projížděla pařížským Mezinárodním zemědělským salonem, kde s pochopením naslouchala ekonomickým problémům zemědělců a slibovala jejich podporu, návštěvníci vítali Le Penovou s jásotem, žádali ji o selfie a volali „Marine prezidentkou!“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič