Maďarský premiér po jednání Visegrádské čtyřky tvrdě udeřil proti EU. A Fico ve shodě se Zemanem dodal...

15.02.2016 20:30

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zahájil tiskovou konferenci po jednání Visegrádské čtyřky společně s představiteli Balkánu – z Makedonie a Bulharska. Konstatoval, že preferuje společné řešení uprchlické krize. Jenže pak vystoupili maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico. I oni řekli, že podporují společné evropské řešení, ale odmítají systém kvót a počítají s obranným plánem B.

Maďarský premiér po jednání Visegrádské čtyřky tvrdě udeřil proti EU. A Fico ve shodě se Zemanem dodal...
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU
reklama

„Migrační krize je evropský problém, a jinak než společnými silami se řešit nedá,“ zdůraznil český premiér. V4 podle něj preferuje realistický přístup, který zahrnuje dohodu EU s Tureckem. V4 podporuje také Řecko v jeho snaze ovládnout proud uprchlíků. Shodli jsme se také na potřebě vzniku společné pohraniční a námořní stráže,“ doplnil předseda vlády. Apeloval na zlepšení návratové politiky v celé EU. „Já také dnešní summit vnímám jako důkaz spolupráce V4 se zeměmi Balkánu... Chceme vyjádřit podporu těm zemím na Balkáně, které chtějí aktivně střežit své hranice. A je třeba jim v tom poskytnout podporu. Především je nutné podpořit Bulharsko a Makedonii,“ doplnil český premiér. Nakonec přidal varovná slova. „Na závěr je potřeba zdůraznit, že už nemáme mnoho času. Je nutné položit důraz na realizaci už přijatých opatření,“ ukončil proslov český politik.  

Prezident Makedonské republiky Ďorge Ivanov poděkoval za pozvání na summit V4. S partnery prý probíral otázku řešení celé krize – jak její humanitární rovinu, tak její bezpečnostní rovinu. EU by podle jeho názoru měla postupovat jednotně. Makedonie prý hodlá být vždy nápomocná. „Ale od nás se očekává, že budeme odpovědnější, než jsou některé jiné státy,“ posteskl si host. Země prý od odpovědnosti neutíká, ale trvá na tom, že vše sama nezvládne. „Já chci poděkovat za solidaritu, kterou projevila V4 Makedonii, a bylo by dobré, kdyby stejnou solidaritu projevila celá EU,“ dodal.  

Musíme jít ke kořenům, vyzývá polská premiérka

Bulharský premiér Bojko Borisov byl stručnější. Je prý jednoznačně nakloněn společnému evropskému řešení. Rozhodně mu prý nejde o kritiku Řecka sama o sobě. „My máme velký zájem participovat na ochraně vnějších hranic a máme zájem podílet se na správě hotspotů, přes které budou migranti procházet. Přichází jaro, a pokud do jara nenajdeme řešení, výsledky mohou být katastrofální,“ varoval předseda vlády Bulharska.

Polská premiérka Beata Szydlová ocenila fakt, že Visegrádská čtyřka existuje už čtvrt století. „V4 přinesla velké úspěchy včetně vstupu do NATO a do EU,“ připomněla. Středoevropská skupina se prý také snaží ostatním ukázat, že lze při řešení migrační krize spolupracovat. „Ale řešit ji lze jen tím, že půjdeme ke kořenům, že budeme řešit situaci v Sýrii, v Libyi, ale i jinde v severní Africe včetně tzv. Afrického rohu,“ zdůraznila polská šéfka vlády. Důležitým stavebním kamenem je i dohoda s Tureckem. „Očekáváme, že nejpozději v březnu budou přijata opatření, která umožní společně řešit celou uprchlickou krizi,“ upozornila kolegy z dalších zemí. Plán B podle jejího názoru existuje, ale pouze v případě, že se EU nedohodne na společném jednání.

V4 je dnes tahounem EU, věří Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán poznamenal, že V4 patří v rámci EU k tahounům růstu celého společenství, ale také k bezpečnému regionu. Abychom tuto bezpečnost udrželi, musíme podle maďarského premiéra chránit hranice EU. „Migrační politika, jak jsme ji zatím viděli, vytvořila podhoubí pro terorismus,“ udeřil šéf maďarské vlády. Podle jeho názoru se to musí změnit. Existuje zde prý sekundární obranná linie v EU, což mohou být hranice Maďarska, Rakouska a Slovenska. Ale otázkou je, zda opravdu chceme postavit onu druhou obrannou linii. Maďarsko je podle svého premiéra připraveno poskytnout jakékoli lidské či další zdroje k budování obranné linie ještě před Maďarskem.

Fico nakonec dodal: My jsme je sem nezvali

Robert Fico, slovenský premiér, taktéž poděkoval za svolání summitu V4 v Praze. „Rád bych popřál celé EU, aby dobře poslouchala to, co dnes řekl prezident Makedonie. Hodnota V4, ale např. i Makedonie spočívá v tom, že už dlouho pojmenováváme přesně to, co se  ukazuje jako krutá realita. Zdá se mi, že mnohým evropským politikům chybí smysl pro realitu. Dovolte mi, abych odmítl jakoukoli kritiku V4, že jsme nesolidární. Odmítáme nesmyslné kvóty, ale jsme solidární, protože podporujeme finančně i jinak ochranu hranic EU. Pokud šlo o ochranu bank, byli jsme schopni svolávat mimořádné summity EU, ale v uprchlické krizi téhož bohužel schopni nejsme,“ posteskl si slovenský předseda vlády.

Bratislavský premiér také přivítal, že se mluvilo o plánu B na řešení uprchlické krize. Jestliže mohou být součástí Schengenu země, které si neplní své povinnosti, tak součástí Schengenu mohou být i země, které si své povinnosti plní, vyjádřil se. Slovensko je prý připravené poslat v horizontu tří týdnů na 300 policistů, kam bude třeba.

„Slovenská republika chce jasně zdůraznit, že my jsme migranty nezvali, ani jsme se nepodíleli na destabilizaci zemí, odkud migranti přicházejí. Chci také zdůraznit, že nikdy nebudeme souhlasit s utvářením povinných uprchlických kvót,“ vyzdvihl Fico. Dal tím jednoznačně najevo, že Slovensko kvóty dál odmítá a neustoupí od procesu podání žaloby na tento mechanismus. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

17:20 VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

Prezident Miloš Zeman přál bývalému prezidentovi Václavu Klausovi k pěkným 80. narozeninám. A bylo t…