Magda Vášáryová s Tomášem Klvaňou: Estébáci nezmizeli, jen přes auru Václava Havla nebyli vidět. Ještě že s námi má Brusel takovou trpělivost

05.04.2016 21:18

Především o tom, proč se ve střední Evropě prosazují politici ne příliš naklonění liberální demokracii, si na serveru Reflex.cz povídal publicista Tomáš Klvaňa se slovenskou političkou Magdou Vášáryovou.

Magda Vášáryová s Tomášem Klvaňou: Estébáci nezmizeli, jen přes auru Václava Havla nebyli vidět. Ještě že s námi má Brusel takovou trpělivost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magda Vašáryová
reklama

Vášáryová odpovídala mimo jiné i na otázku, co se v politice střední Evropy vlastně děje. „Orbán, Kaczyński, Zeman, Babiš, Fico – přes všechny rozdíly je tu jistá podobnost, pro liberální konstituční demokracii ne právě příznivá,“ ptal se Klvaňa. Podle Vášáryové je za úspěchem těchto politiků nespokojenost lidí se současnou situací: „Každý vám dnes odpoví na otázku, jak je spokojen s vývojem za posledních 25 let, že si to představoval jinak. Že je znechucen, zklamán. Už neřekne, jak si to představoval. Znechucení lidé volí monopol politického řízení státu. V Maďarsku Fidesz, na Slovensku Smer, teď v Polsku PiS a vás to možná čeká,“ předpokládá slovenská politička.

Potřebovali bychom vědět, co je skutečně problém voličů

Podle ní si tito monopolně vládnoucí řekli, že teď bude konec liberalismu a navrátíme se zpět k řízené demokracii. Co s tím? Vášáryová je v tomto ohledu poněkud bezradná: „Jenom bychom potřebovali vědět, co si vlastně voliči představují, když volí tyto k nekontrolovanému vládnutí tíhnoucí strany. Co je skutečně jejich problém a jaké mají cíle pro sebe a pro svoje děti a vnoučata. O tom nevíme nic. A tak si nemůžeme odpovědět seriózně na otázku co s tím,“ přiznala.

Na druhou stranu si nemyslí, že demokracie je nyní v nějaké zvláštní krizi. „Demokracie je, promiňte, „furt“ v krizi jako opera, protože to je její vlastnost. Doufám, že pokud se nenecháme znechutit a zastrašit jako v minulosti, bude jednou konec i těmto dnům i liberální demokracie, kterou naordinovali Viktor Orbán a Jarosław Kaczyński. Pravdou je, že to stojí pár let. Ale bez pochopení, proč někteří lidé volí tento směr, nemůžeme udělat o moc víc než lomit rukama,“ prohlásila.

Vyhodí nás z NATO? Ne, protože mají s námi trpělivost

Klvaňa také tvrdil, že v Česku zažíváme návrat bývalých komunistů, estébáků a jejich mentality do veřejného prostoru. Podle Vášáryové ale tito lidé nikam neodešli. „Jen jste se houfovali za Václavem Havlem a jeho aurou a tohle nebylo tak vidět. A teď není, za kým se houfovat. Vláda je pragmatická a prezident je jiný,“ uvedla politička.

Klvaňu také zajímalo, jak si vysvětluje, že po čtyřiceti letech ve stínu sovětského impéria se u nás i na Slovensku tolik lidí dívá shovívavě, někdy i přátelsky směrem k Moskvě.

„Protože je to zatím bez rizika, takříkajíc beztrestné. Co se může stát? Vyhodí nás z NATO? Nebo nás pošlou domů z EU? Ne, mají s námi trpělivost. Otázkou je dokdy!“ obává se Vášáryová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…