Magda Vášáryová vzpomíná: Ten rezident zamkl dveře a položil na stůl pistoli. A Mečiar mi řekl, ať skočím do Dunaje...

02.12.2018 8:27

Slovenská diplomatka Magda Vášáryová prožila ve svém životě několik dramatických okamžiků. Píše o nich server KrajskéListy.cz, který prý čerpá z hereččiných vzpomínek.

Magda Vášáryová vzpomíná: Ten rezident zamkl dveře a položil na stůl pistoli. A Mečiar mi řekl, ať skočím do Dunaje...
Foto: archiv
Popisek: Mgr. Magdaléna Vášáryová, diplomatka, poslankyně NR SR, pedagog VŠ CEVRO Institut

Jak server uvádí, k těm nejtěžším okamžikům patřila doba, kdy Vášáryová působila jako velvyslankyně na československé ambasádě ve Vídni. V té době se slovenská politička dostala do konfliktu jak s rakouským kancléřem, tak se slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem. Navíc byla pod dohledem tajných agentů. 

Když prý tehdy hlavního rezidenta mezi pracovníky ambasády objevila, řekla mu, že ví, co je zač. A pak přišel strach. Rezident s ní chtěl hovořit ve zvláštní místnosti. A když tam odešli – zamknul dveře a položil před ni pistoli. „Dokázala překonat strach a dokonce si prohlédla jeho zbraň, zda je nabitá. Po dvou hodinách ji naštěstí pustil. Celá československá ambasáda ve Vídni byla prošpikovaná nejen agenty, ale také odposlouchávacím zařízením. Do některých místností ji ani nechtěli pustit a trvalo dlouho, než od nich dostala klíče,“ poznamenává server. 

Původní text ZDE.

Následně Vášáryová vzpomíná i na nelehké situace ve spojitosti s kampaní proti našim atomovým elektrárnám umístěným v blízkosti rakouských hranic. „To bylo velmi nepřátelské prostředí,“ vzpomíná Vášáryová. A dodává, že si v té době psala deník, který je uložen na tajném místě. „Každý diplomat odejde do hrobu s tajemstvím, které nemůže nikomu říct,“ sdělila. 

Závěrem KrajskéListy.cz také píší o tom, jak Vášáryová působila jako poradkyně tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara a řešila s ním rozdělení Československa. Jak uvádí, Vášáryová poznala i jeho stinné stránky. Ve slovenských médiích byla mimo jiné po svém konci na ambasádě považována za největšího nepřítele, lidé na ni dokonce plivali na ulici a okopávali jí nohy. Do politiky – tedy konkrétně na prezidentský post – už Vášáryová nyní nechce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

14:04 To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

Okukují Romy jako v zoo, a pak se diví? Lidé reagují rozličně na útok kamenem v Chanově, kterého se …