Mají všechno, tak snad nebudou tlačit. „Teď je na tahu Babiš,“ zní od zkušených

28.01.2023 20:40 | Analýza

Zklidnění, jednoznačný příklon k Bruselu a Washingtonu, ale současně možná oslabení tlaku na omezování svobody projevu. Tak čte Vadim Petrov výsledky prezidentských voleb. A jako jednoho z velkých poražených vidí i odcházejícího prezidenta Zemana.

Mají všechno, tak snad nebudou tlačit. „Teď je na tahu Babiš,“ zní od zkušených
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nově zvoleným prezidentem České republiky je Petr Pavel. Obdržel hlasy od 3 358 926 oprávněných voličů

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41416 lidí
„Pro pana Pavla je to příležitost ukázat těm, kdo ho nevolili, že i tak vyhráli,“ věří po prezidentských volbách Roman Kříž, zakladatel Libertariánského institutu.

Šanci ale vidí i pro poraženého. „Pro pana Babiše jde o zpětnou vazbu, že kampaň založená pouze na emocích (byť velmi dobře analyzovaných), už nestačí,“ myslí si.

Pro celou ČR zvolení Petra Pavla znamená větší naději, že prezident bude spíše problémy řešit a tlumit než eskalovat a vytvářet nové,“ doufá propagátor pravicové politiky.

A podle člena RRTV a někdejšího tiskového mluvčího Klausovy vlády Vadima Petrova vítězství Petra Pavla skutečně přinese zklidnění společnosti. A také jednoznačný příklon k administrativám Bruselu a Washingtonu a nápadům, které z nich přicházejí.

„Pocit jistoty z ovládnutí všech ústavních funkcí, snad i snížení úsilí o zavádění cenzury a omezování svobody projevu,“ věří Petrov, že méně „nepřítele“ oslabí vůli vlády k represím.

„V souběhu s tím ale větší sebekontrolu při vyjadřování alternativních názorů a postojů.

„Teď je na tahu Babiš,“ dodává. Předsedu ANO pořád volilo 42 procent lidí a on s nimi nyní zcela určitě bude pracovat.

A ještě Vadim Petrov dodává, že se ukázala slabost Miloše Zemana. Ten doporučil svým voličům poměrně zřetelně, ať volí Andreje Babiše. A bylo jich přes dva miliony osm set tisíc. Výsledek Andreje Babiše ukázal, jak málo na něj dají. „On je tak tragicky mimo,“ povzdechl si člen RRTV.

Petrov z toho dovozuje, že střídání Miloše Zemana Petrem Pavlem bude „závanem čerstvého vzduchu“ a generál se o popularitu ani nebude muset moc snažit.

„Stačí jen otevřít okna a vyvětrat,“ poznamenává zkušený znalec mediálního světa.

I Ondřej Neff, šéfredaktor Neviditelného psa, očekává metaforické „větrání“ po Miloši Zemanovi. „Vidím v tom vítězství zdravého rozumu a slušnosti,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Je však otázkou, co tento nový prezident přinese republice. „Petr Pavel je politická neznámá. Zatím je dobrý a kéž při tom zůstane,“ věří.

A podobně se na to dívá i politolog Lukáš Jelínek. „Pro Českou republiku je to šance uklidnit s nepříliš emotivním prezidentem zvířené emoce,“ věří. Pro Pavla je nová funkce a způsob, jakým ji získal, šancí vyprofilovat se jako politická a státnická osobnost.

Jelínek ale vidí zajímavé šance i pro poraženého Andreje Babiše. „Pro Andreje Babiše je to impulz přetavit svůj volební zisk v zisk ANO v příštích sněmovních volbách,“ odhaduje.

A předseda ANO v tomto směru už skutečně začal pracovat na první tiskové konferenci. Tam se prezentoval jako lídr opozice a deklaroval ochotu spolupracovat v této pozici i s prezidentem Pavlem.

Ale také na tiskovce řekl: „Chci podpořit všechny voliče, aby příště, ve sněmovních volbách, dali hlas hnutí ANO. Byl jsem kandidát hnutí ANO“.

A sliboval: „Budu tady dál pro všechny z vás. I když jsem prohrál, tak jsem motivován, aby hnutí ANO pokračovalo.“

Jak připomněl Vadim Petrov, Babiš nyní obsluhuje 42 procent hlasů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

10:33 Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

Za posledního více něž půl roku cena vajec stoupla v Česku dvakrát tolik než v Německu. V celé EU je…