Malé strany do voleb mají šanci leda s urychlovačem částic, shodli se v ČT politologové

27.08.2013 23:05

Sněmovní volby budou dříve, než se původně myslelo, a tak se mnoho stran nestihlo řádně připravit. Co teprve ty nově vzniklé – ty podle politologů nemají velké šance, snad jedině, kdyby měly urychlovač částic.

Malé strany do voleb mají šanci leda s urychlovačem částic, shodli se v ČT politologové
Foto: STAN
Popisek: Stanislav Balík, vedoucí Katedry politologie FSS Masarykovy univerzity

Jde například o novou stranu Martina Bursíka LES. „Myslím, že je to v podstatě nereálné,“ hodnotil šance získat podpisy pro vznik a následně i dost hlasů ve volbách politolog Milan Znoj. „Minimálně by to chtělo nějaký urychlovač elementárních částic,“ dodal ironicky v pořadu Události, komentáře.

Podobný názor má i Stanislav Balík z Masarykovy univerzity. Situace bude v těchto volbách výrazně jiná než v těch předchozích v roce 2010. „Teď se to všechno bude muset vměstnat do dvou měsíců,“ shrnul politolog. „Uvést novou značku je téměř nemožné,“ dodal na adresu Martina Bursíka. Zavedená „protestní hnutí“ Tomia Okamury nebo Andreje Babiše ale podle něj už mají více šancí, ve společnosti se pohybují déle.

Co se týče pravice, na její straně podle Balíka nyní probíhá panika. Vznikne možná nové hnutí kolem exprezidenta Václava Klause. U něj je otázkou, kolik procent hlasů může získat.

„Nepochybně Václav Klaus má řadu svých spřízněnců, lidí, kteří mu pořád důvěřují,“ zvažoval Znoj. Kdyby se Klaus spojil se Suverenitou Jany Bobošíkové, mohl by počet jejích hlasů narůst, ale není jisté, že až přes pětiprocentní hranici.

„To je vzpomínka na ztracenou minulost,“ komentoval politolog Znoj „spojení pramínků“ Václava Klause, Pavla Béma či Borise Šťastného. Jak dodal, není vůbec jisté, že by případní voliči chtěli volit všechny tyto osobnosti najednou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman a ČEZ. Erik Best má vážné zjištění

14:52 Zeman a ČEZ. Erik Best má vážné zjištění

Ve svém posledním slově se český novinář amerického původu Erik Best věnuje ČEZu a machinacím v jeho…