Máme peníze Viktora Koženého. Chcete je? ptají se nás Američané

15.05.2012 7:31

Lidem, kteří se v devadesátých letech nachytali na „jistotu desetinásobku“ u Harvardských fondů Viktora Koženého, svitla naděje, že uvidí alespoň část svého základního vkladu. Stalo se tak díky Američanům, kteří nechtějí vracet „Pirátovi z Prahy“ peníze za luxusní vilu, kterou mu zabavili a následně prodali.

Máme peníze Viktora Koženého. Chcete je? ptají se nás Američané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Jak píše MF DNES, v roce 1997 Kožený v horském letovisku Aspen v Coloradu zakoupil horskou chatu Peak House.  Tady s oblibou hostil americkou smetánku. Dům sice oficiálně přepsal na svou matku, ale když se před několika lety americká prokuratura pustila do vyšetřování Koženého machinací v USA, nezajímalo jí to. Luxusní sídlo bylo před pěti lety prodáno a výtěžek z tohoto prodeje činil 413 milionů korun.

Když však letos v březnu soud na Bahamách, kde Kožený momentálně sídlí, odmítl žádost USA o jeho vydání, vznikla Spojeným státům povinnost vrátit Koženému utrženou půlmiliardu. To se prokurátorům pochopitelně vůbec nelíbí.

Proto navrhly českým úřadům, aby nárok na peníze uplatnila Česká republika. Zde byl finančník nepravomocně odsouzen za podvody a někdejším klientům harvardského holdingu má vyplatit odškodnění ve výši deseti miliard korun.

„Obdrželi jsme od americké protistrany informaci o možnosti domáhat se finančních prostředků, zajištěných v souvislosti s trestním řízením v USA proti Viktoru Koženému,“ sdělila MF DNES mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Poškození akcionáři Harvardských fondů tak získali nečekanou příležitost získat zpět alespoň část prostředků, které se zdály být v nenávratnu. Podle likvidátora Harvardských fondů Zdeňka Častorála to byl příjemný šok. „Šance získat finance z USA je opravdu velká,“ věří likvidátor.

Celou akci však tlačí čas- je na ní pouhých deset dní. „Americká strana má prrávo zadržovat výše zmíněné finanční prostředky na relativně krátkou dobu,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Hrubá. Likvidátor Častorál ve spolupráci s Američany proto již začal konat kroky k podání civilní žaloby v USA. Pomáhají mu i orgány českého státu.

Podle expertů, které MF DNES oslovila, mají okradení věřitelé slušnou šanci na úspěch. Zejména proto, že na vydání peněz mají zájem i Spojené státy. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…