Máme svobodu, ale nyní ji ohrožují zelené ideologie a gender, varoval Klaus

11. 11. 2019 13:30

Pád komunismu byl nejdůležitější událostí moderních českých dějin a rok 1989 přinesl svobodu, demokracii, suverenitu a volný trh. Všechny tyto hodnoty ale nyní ohrožují nové ideologie spojené s ochranou klimatu nebo s genderem, řekl dnes na konferenci k 30. výročí pádu železné opony bývalý český prezident Václav Klaus, uvedla ČTK

Máme svobodu, ale nyní ji ohrožují zelené ideologie a gender, varoval Klaus
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus
reklama

Podle něj je obtížné proti novým ideologiím bojovat, protože nemají jednotící jméno.

Svržení komunistického režimu je podle Klause zásadní událost. „Byla to událost vysoce pozitivní. Vedla k radikální proměně našich životů, umožnila rychlé zahájení politické i ekonomické transformace naší společnosti, která nám umožnila stát se v relativně krátké době normální plnohodnotnou evropskou zemí,“ řekl bývalý prezident. „Vývoj po roce 1989 byl nesporným úspěchem. Nenechme si tento náš pocit a tuto naši jistotu nikým vzít,“ dodal.

Podle Klause usilovali lidé v Československu i v dalších zemích někdejšího východního bloku o svobodu, demokracii, volný trh a národní suverenitu a po svržení komunistických diktatur se toho podařilo relativně rychle dosáhnout. Podle něj jsou ale tyto hodnoty nyní v ohrožení. „Dnes nám nehrozí komunismus s velkým K. Hrozí jiné podobně nebezpečné ismy, které jsou ve svém synergickém efektu také velmi nebezpečné. Bohužel je neumíme souhrnně nazvat, i proto se jim nedostatečně bráníme,“ řekl.

Jako hrozby zmínil ideologii spojenou s ochranou klimatu a genderovou teorii. „Ještě před nedávnem by nás nenapadlo, že dojde k tak obrovskému útoku genderismu na naši společnost. Že západní civilizace zaútočí na samotnou biologickou podstatu člověka. Že naše země fakticky akceptuje takové nesmysly, jako je pojem klimatická nouze,“ řekl.

Podle Klause jsou středoevropské země kvůli zkušenosti s komunistickým režimem citlivější vůči tendencím omezovat svobodu a suverenitu. „To se dnes velmi pozitivně projevuje tím, že se země Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) staví ostražitě nebezpečným tendencím dnešní doby, kterými jsou environmentalismus, genderismus, transnacionalismus,“ řekl. „Musíme se vrátit k obhajobě našich čtyř atributů přirozeného, normálního světa, který se jako přirozený, normální jevil nám, našim rodičům a prarodičům,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Závody v nabl*tí na Václava Klause. Jan Hamáček a Pavel Novotný rozebráni

13:13 Závody v nabl*tí na Václava Klause. Jan Hamáček a Pavel Novotný rozebráni

Bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, hudebník a spisovatel Petr Štěpánek, si pěkně …