Marksová dnes bude jednat o budoucnosti klokánků. Je proti dotaci z Babišova ministerstva

24. 7. 2015 6:40

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) se dnes sejde s vedením Fondu ohrožených dětí (FOD), jednat budou o situaci klokánků. Zařízením pro děti v tísni hrozí kvůli dluhům fondu rušení.

Marksová dnes bude jednat o budoucnosti klokánků. Je proti dotaci z Babišova ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Marksová
reklama

Ministerstvo financí navrhuje klokánkům přidělit mimořádnou dotaci 30 milionů korun, Marksová je proti. Podle ní fond dlouhodobě špatně hospodařil a finanční injekce by byla nespravedlivá k ostatním organizacím, které dětem pomáhají.

Klokánky se nyní starají o 310 dětí. Pracovních úvazků ve fondu je 430. FOD dluží na sociálních odvodech přes 20 milionů korun, desítky milionů pak za provoz a na výplatách. Bývalá předsedkyně fondu Marie Vodičková si v minulosti opakovaně stěžovala na nedostatek peněz a malé příspěvky od státu. Žádala pro klokánky o mimořádné dotace a výjimky. Ministerstvo práce to zamítlo, podle něj fond dlouhodobě špatně hospodařil.

Členové fondu se v červnu rozhodli, že se pokusí o oddlužení. Změnili stanovy tak, aby z poboček a azylových domů mohly vzniknout takzvané pobočné spolky. Ty by měly dál fungovat pod fondem, ale už by neodpovídaly za jeho dluhy. Samy by si také obstarávaly peníze na provoz a žádaly kraje o dotace. Vodičkovou vystřídal v předsednickém křesle ředitel štěrboholského klokánku Jan Vaněk. Pokud podle něj klokánky mimořádnou pomoc od státu nezískají, bude se muset přikročit ke "krajním krokům" a zařízení se budou muset zavírat.

Fond vznikl v dubnu 1990. Má 22 poboček, pět azylových domů, čtyři mediační centra pro řešení rozvodových sporů a 35 klokánků s kapacitou 510 míst. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …