Martin Fendrych: Jsem jen já, já, já. Jájínek Donald. I v ČR máme takové lidové jájínky

23.01.2017 10:31

Nad inauguračním proslovem Donalda Trumpa se na serveru Aktuálně.cz zamýšlí jeho komentátor Martin Fendrych.

Martin Fendrych: Jsem jen já, já, já. Jájínek Donald. I v ČR máme takové lidové jájínky
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA
reklama

Podle něj zněly pro Evropu temně tyto Trumpovy věty: „Od tohoto dne povládne naší zemi nová vize. Od této chvíle bude Amerika vždy na prvním místě. Každé rozhodnutí ohledně obchodu, daní, imigrace, zahraniční politiky bude učiněno tak, aby prospělo americkým pracovníkům a americkým rodinám.“

Proč znějí ty věty Fendrychovi temně? „Jsou nabity nacionalismem. Nebo, přesněji, jsou napěchovány trumpismem. Donald Trump splynul s lidem (s tím, který ho baští, to je pro něj lid). Pak se dá strašně snadno zaměnit ‚nová vize‘ za Trumpa, ale i ‚Amerika‘ za Trumpa. Nová hlava USA náhle už nedisponuje propůjčenou mocí, ale... sám sebou. Je jako bůh,“ píše Fendrych.

Celý text je ZDE

Poukázal na to, co řekl papež František. „Nehodnotil Trumpovu řeč, počká si na činy (‚po ovoci poznáte je‘). Zároveň však varoval před hledáním spasitele. (Populistického spasitele.) Papež řekl: ‚V době krize máme tendenci hledat spasitele, který by nám vrátil identitu, a chráníme se před ostatními lidmi zdmi a ploty z ostnatých drátů.‘ Dodal, že Hitler byl v Německu ‚zvolen lidem a pak lid zničil‘. Drsné varování,“ píše dále Fendrych.

Anketa

Sympatizujete s pochody žen, které vyšly do ulic proti Donaldu J. Trumpovi?

2%
98%
hlasovalo: 15531 lidí

Upozorňuje, co o Trumpově inauguračním projevu napsal The New York Times: „Chybělo v něm mnohé, ale především jakýkoli projev pokory.“ „Jenomže kde není pokory, tam není ani prostor pro vnímání druhých. Jsem jen já, já, já. Jájínek Donald. V Česku to známe, máme tu taky takové lidové jájínky,“ podotkl Fendrych.

Odmítá ale srovnávání Trumpa s Hitlerem. Trump prý nedisponuje prostorem, jaký měl v minulém století Hitler. „Vidět je to právě na vlně protestů, na tom, že mnoho Američanů, ale i obyvatel dalších zemí Já-Trumpa, Lid-Trumpa, Slibotechnu-Trumpa vnímá jako riziko pro demokracii. Vědí, že heslo America First se kryje s Trump First,“ uzavírá své zamyšlení Martin Fendrych.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…