Martin Schulz je téměř všeho schopný politik, hodnotil v ČT Kavan

16.03.2017 20:01

Moderátorka Zuzana Tvarůžková ve čtvrtečním Interview ČT24 přivítala exministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD). Zhodnotil volby v Nizozemsku a předpověděl, jak by mohly dopadnout prezidentské volby ve Francii a parlamentní volby v Německu. Lidé prý už jsou unaveni Angelou Merkelovou. Velmi tvrdě se vyjádřil k dění v Turecku a k absolutně nepřijatelným výrokům prezidenta země půlměsíce Recepa Erdogana.

Martin Schulz je téměř všeho schopný politik, hodnotil v ČT Kavan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr zahraničních věcí a předseda VS OSN Jan Kavan
reklama

„I když jsem byl velmi unaven, tak jsem si na výsledky počkal a byl jsem rád. On prohrál, protože získal 20 křesel, což je stejný počet jako součet dalších stran v pořadí. Přes určitou hysterii, která v zemi panovala, Wilders neuspěl. Ukázalo se, že k volbám přišli i lidé, kteří se o politiku příliš nezajímají. Aby zabránili nástupu populistů,“ zmínil Kavan.

Stávající nizozemský premiér Mark Rutte, který volby vyhrál, prý také přitvrdil v otázkách migrační krize. Přitvrdil i vůči Turecku. Turecko překročilo červenou čáru. „Já sám jsem jako ministr zahraničí také jezdil do jiných zemí, ale nemůžete jiné země vtahovat do řešení svých domácích témat. Je dobře, že premiér Rutte zareagoval tak tvrdě. Kdyby to neudělal, tak by si zasloužil prohrát,“ shrnul situaci Kavan.

Voliči hledají špatným směrem

Podle jeho názoru se ukázalo, že lidé sice nejsou z Evropské unie nadšeni, neboť vědí, že EU potřebuje reformovat, ale nechtějí nechat populisty, aby EU převálcovali. Ale pozor, není prostor na to ignorovat populisty. „Není čas ignorovat to, podceňovat to, tu populistickou sílu, protože posiluje v celé Evropě i u nás. I u nás je do jisté míry rozšířen strach a obava. Tradiční strany nedokázaly splnit všechno, co slíbily, takže voliči hledají alternativu. Podle mého názoru hledají špatným směrem, ale rozumím té jejich nespokojenosti,“ konstatoval Kavan.

Teď nás podobné volby čekají ve Francii, kde o hlasy voličů zabojuje také krajně pravicová politička Marine Le Penová.

„Podceňovat ji by nebylo správné. Ona je chytřejší, vzdělanější a má hodně skalních příznivců, ale osobně se domnívám, že skončí v prvním kole. Ona získává hlasy těch, kteří mají plné zuby statu quo. Tady voliče obrovsky zklamal prezident François Hollande, který prezidentské volby poměrně s přehledem vyhrál, ale pak nedokázal bojovat tolik proti nezaměstnanosti. A když se mu to konečně začalo dařit, tak už bylo pozdě,“ varoval Kavan.

Turci nás vydírají. Je čas říci dost

Velmi tvrdě se Kavan postavil k Turecku. „S prominutím, Turci nás vydírají od počátku vyjednávání této dohody a my jsme na můj vkus Turecku až příliš ustupovali. A Turecko tím získalo pocit, že může to vydírání ještě stupňovat, ale je čas, aby se Evropa ozvala. Musí říct – odsud až potud, a už dost. Domnívám se, že migrační krizi lze řešit i jinak, než jen za pomoci Turecka. Tady si myslím, že EU zanedbala situaci v Řecku,“ varoval host. Řecko je malá země, ekonomicky přetížená a nemůže za to, že se stalo tranzitní zemí. EU by podle Kavana měla Řecku více pomoci.

Došlo i na situaci v Německu. „Já považuji Angelu Merkelovou za velmi schopnou političku, jednu z nejschopnějších v Německu, ale ona usiluje o zvolení už počtvrté. A každý politik, který by usiloval o zvolení už počtvrté, tak bude čelit určité únavě voličů, kteří zkrátka budou hledat alternativu.“

Pořád se najde dost lidí, kteří budou volit populisty, varoval Kavan

„Pokud se ten boj odehraje mezi Angelou Merkelovou a Martinem Schulzem a nechá to Alternativu pro Německo úplně stranou, tak to by bylo jen dobře. Martin Schulz je velmi schopný politik, téměř všeho schopný. On bude ochoten přistoupit na kompromis, pokud sezná, že to bude výhodné. Ale on půjde do voleb s tím, aby vyhrál volby a sestavoval koalici s německou sociální demokracií jako vedoucí silou,“ pochvaloval si sociální demokrat Kavan.  

To ovšem nic nemění na tom, že Alternativa pro Německo zůstane na politické scéně. „Určitě bude dost voličů, kteří budou dávat přednost tomuto nesnášenlivému populismu,“ uzavřel své vystoupení Kavan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…