Marvanová v listopadu 89 neměla přehnaná očekávání. Ale jak to vypadá dnes...

17.11.2013 15:43 | Zprávy

ROZHOVOR Advokátka Hana Marvanová se před listopadem ´89 pohybovala v prostředí disentu a v devadesátých letech z pozice poslankyně částečně ovlivňovala podobu budovaných poměrů. Dnes má pocit, že ve srovnání se současností byla devadesátá léta ještě celkem bezproblémová. Přesto prý již lze pozorovat určité změny.

Marvanová v listopadu 89 neměla přehnaná očekávání. Ale jak to vypadá dnes...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expolitička, advokátka a bojovnice proti korupci Hana Marvanová

Patřila jste mezi zakladatele Občanského fóra, angažovala jste se v disentu. Určitě jste si po listopadových událostech představovala něco jiného, než je teď. Anebo se mýlím?

Neměla jsem v listopadu 1989 nějaká přehnaná očekávání. Bylo mi jasné, že se jen otevírají možnosti zásadní změny u nás, když předchozí režim byl zkostnatělý a bránil jakémukoli vývoji. Už začátkem roku 1990 ale bylo jasné, že názory na to, jakým směrem se má Československo ubírat, se liší.

Myslíte si, že je nyní svoboda v ohrožení, tak jak se tvrdí v souvislosti s konáním prezidenta Miloše Zemana?

V souvislosti s konáním prezidenta Miloše Zemana mi velmi vadí, že prezident nerespektuje ústavní zvyklosti a nepředstavuje spojovací prvek v ústavním systému. Přitom každá země potřebuje alespoň jeden pevný bod, tím by u nás měl být prezident (v Británii je to královna), který by byl schopen přispívat k dohodě a spolupráci politických stran a politiků. Namísto toho současný prezident vidí svou roli ve vytváření vlastního mocenského centra a chce tak konkurovat politickým subjektům, které jsou zvoleny do Poslanecké sněmovny.

Byla jsem u přípravy české Ústavy a role prezidenta podle naší Ústavy, která je založena na parlamentní demokracii, spočívá právě v tom, že má být spojovacím prvkem a ne tím, kdo politickou scénu dále polarizuje. Prezident by také neměl prosazovat řešení na hraně Ústavy, například jmenování vlády bez šance na získání důvěry v Parlamentu a bez mandátu od voličů, a měl by bez ohledu na své sympatie či antipatie respektovat výsledky voleb a usilovat vždy o co nejrychlejší sestavení vlády, která může získat důvěru v Parlamentu, tedy vlastně důvěru většiny voličů, kteří volili do Poslanecké sněmovny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Olga Böhmová

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…