Masa evropských politiků kritizuje Babiše, hrozila se Tvarůžková. A toto jí odpověděl ministr Brabec

17. 12. 2018 20:31

Český premiér Andrej Babiš bude nově chybět na jednání rady pro evropské fondy. Vláda tak reaguje na vážné výhrady Evropské komise, která ho viní ze střetu zájmů. Dosáhne nakonec holding Agrofert na dotace? „Česko to v čerpání jiných dotací nepoškodí, řešit se asi budou konkrétní dotace pro Agrofert,“ ujišťoval v Interview na ČT24 moderátorku Zuzanu Tvarůžkovou vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Masa evropských politiků kritizuje Babiše, hrozila  se Tvarůžková. A toto jí odpověděl ministr Brabec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec
reklama

Ministr Brabec v úvodu rozhovoru moderátorce Zuzaně Tvarůžkové předeslal, že to, že vláda dnes přistoupila k tomu, že se nakonec premiér Babiš nebude účastnit jednání Rady pro evropské strukturální a investiční fondy, neznamená, že vláda uznává, že by nebylo vše zcela v pořádku. „Vláda akorát vyhovuje požadavku eurokomisaře Oettingera, který poslal Babišovi dopis a v něm navrhl tři možná řešení a toto jedno z nich, na který vláda reagovala,“ uvedl.

„Já jako aktivní učastník rady pro evropské fondy upřímně žádnou možnost, jak by mohl premiér něco ovlivňovat, nevidím. I kdybych já jako ministr nakrásně chtěl něco takového ovlivnit, tak bych také neměl šanci, natož premiér,“ poznamenal Babec.

Pokračoval s tím, že rada pro evropské fondy je bezesporu velmi důležitý orgán. Podle jeho slov však naštěstí nelimituje výkon premiéra z hlediska manažerských funkcí coby šéfa vlády, když se jednání nyní učastnit nemůže. „Evropskou komisi našimi konkrétními kroky chceme ujistit, že na požadavky reagovat budeme. Chováme se fér,“ doplnil ministr.

Ze začátku však Babiš reagoval na celou záležitost tak, že jde pouze o politickou kampaň. To Brabec vysvětluje tím, že to bylo však v době, když se program Antibabiš přes české europoslance přenesl i do europarlamentu. „My jsme od začátku říkali, že v této věci je pro nás partnerem Evropská komise, která je rozhodující,“ zdůraznil s tím, že nyní od ní přišel konkrétní dopis, a tak začali konat.

Přesto Tvarůžová namítla, že se k celé zaležitosti vyjadřuje masa evropských politiků už mnohem delší dobu a možná zmiňovat program Antibabiš není již namístě. Brabec jí naznačil, že se přece blíží i evropské volby. „Nezapomínejme, že přirozeně i v Evropském parlamentu zuří boj určitých frakcí,“ dodal.

Moderátorku také zajímalo, zda se nakonec díky navrženým řešením situace ze strany Evropské komise docílí toho, že nakonec skupina Agrofert bude dále získávat dotace. To však Brabec zcela jistě neví. „Bude záležet na tom, jakým způsobem si Evropská komise v tomto případě vyhodnotí to, zda kroky, které nyní česká vláda, potažmo premiér, udělá, budou dostatečné,“ řekl ministr životního prostředí s tím, že pevně věří, že dostačující budou, ale dá se také očekávat, že o tom budou ještě další jednání.

Připomněl, že v lednu proběhnou audity ze strany Evropské komise, která bude vše prověřovat, a až pak se uvidí, co bude následovat dál. „I tady ale věříme, že vše dopadne v pořádku. A vše se odblokuje. Požadavek na zastavení posílání peněz z EU je jako houska na krámě, to se stává často, nejen u nás,“ připomněl Brabec, že jde o běžný problém mnoha států.

„Je pravda, že Babiš je možná trochu jiný případ, ale Českou republiku to z hlediska čerpání jiných dotací nepoškodí,“ řekl Brabec s tím, že zatím k zastavení dotací v jednotlivých programech, nebo k celkovému zastavení dotací skutečně nemá žádný signál. „To je zcela nerealistické. Pravděpodobně bude řešena konkrétní dotace pro holding Agrofert v minulosti. Znovu říkám, počkejme si, jak dopadnou zmíněné audity v lednu příštího roku,“ řekl na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…