Masové protesty v Londýně

23. 3. 2019 16:51

Jak informovala britská BBC, zástupci Evropské unie souhlasili s návrhem Theresy Mayové odložit datum výstupu Velké Británie z EU. Ovšem nikoliv bezpodmínečně. V Londýně také protestují zastánci druhého referenda. Podle předáka liberálních demokratů si nyní 60 % lidí přeje brexit zrušit. „Chci ukázat, že jsem rozzlobená a že jsem proti rasistické, xenofobní a nacionalistické rétorice, kterou se brexit zdůvodňuje všude ve zprávách,“ uvedla jedna z protestujících.

Masové protesty v Londýně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Britské vlaječky v ulicích Londýna

Dohodu, kterou Theresa Mayová a její vyjednávači s EU dojednali, již dvakrát neschválil britský parlament. Aby nedošlo k odchodu bez dohody, musela Mayová do Bruselu, aby vyjednala odložení odchodu. Podle BBC chtěla posunout datum na 30. června. Z Bruselu však přišly dvě varianty: odklad do 22. května v případě, že poslanci schválí dohodu ve třetím hlasování. A odložení do 12. dubna, pokud se tak nestane. Vláda Spojeného království se do té doby má rozhodnout, co chce dělat dál – zda žádat o další prodloužení, nebo vystoupit tzv. natvrdo. A další prodloužení je prý podmíněno tím, že Mayová kývne na pořádání voleb do Evropského parlamentu.

Anketa

Mělo by Česko usilovat o převoz pašeračky Terezy Hlůškové z Pákistánu do vězení u nás?

hlasovalo: 9335 lidí

Pokud nebude dohoda schválena ani napotřetí (a jsou zde pochybnosti, zda vůbec dojde k hlasování), je zde podle BBC několik možností. Parlament by se mohl ujmout kormidla a hlasováním zjistit, zda existuje většina pro některou z alternativ, jako třeba pro zachování celní unie. Mayová by pak alespoň měla jasno, s jakou pozicí by měla předstoupit před EU.

Opoziční Labour Party by mohla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, ale k úspěchu by potřebovala i hlasy od konzervativců a není jisté, co by se pak stalo s termíny výstupu. Theresa Mayová by také mohla vyhlásit nové volby nebo dokonce další referendum. Popřípadě by mohla zrušit článek 50, což by brexit odložilo na neurčito. Ale podle BBC je Mayová silným odpůrcem tohoto kroku.

Celý článek ZDE

V mezičase Britové vyšli do ulic. Podle BBC se jedná „desítky tisíc“ protestujících, kteří si dle stanice žádají nové referendum. K demonstrantům se přidal i starosta Londýna, Sadiq Khan. Přidal se k němu lídr liberálních demokratů Vince Cable. Ten k tomu na twitteru napsal: „Účastní se lidé ze všech profesí, všech věků a ze všech koutů naší země. Jsme zemí, která chce zůstat, 60 % teď chce zastavit brexitový průšvih.“ Petici na stránkách parlamentu, která žádá zrušení článku 50, podepsalo podle BBC již 4,3 milionu lidí.

BBC také dala prostor některým demonstrantům, aby sdělili, proč na akci přišli. „Myslím, že druhé hlasování není příliš demokratické řešení, protože to vrhá stín na platnost všech referend, která jsme měli. Ale chci ukázat, že jsem rozzlobená a že jsem proti rasistické, xenofobní a nacionalistické rétorice, kterou se brexit zdůvodňuje všude ve zprávách,“ říká dvadvacetiletá Sophie Lathamová. „Měli jsme takových možností, když jsme vyrůstali v EU – svobodu cestovat, rovnost platů, rovnost pohlaví a tak. Budou naše děti mít to samé?“ ptá se Lin Worthy.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

16:38 Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

Jiří Pospíšil se stává mocným hráčem pražské politiky. Poté, co dovedl TOPku na výsluní, kdy se tato…