Matěj Stropnický vysvětloval studentce, proč nemá pracovat a raději chodit protestovat. A našel překvapivé zastání

26.03.2016 9:24

Poté, co se předseda Strany zelených Matěj Stropnický vyjádřil k senátní předloze zákona ČSSD ohledně uzavřených obchodních center ve státní svátky, vzbudil emoce. Jedna ze studentek, mimo jiné místopředsedkyně pražské Strany svobodných občanů Tereza Sladkovská, mu totiž napsala, že státní svátky jsou jedny z příležitostí, kdy si mohou studenti přivydělat. Stropnický však míní, že studenti mají studovat, ne pracovat. Server Echo24.cz si nyní všímá, že Stropnický má v tomto stejný názor jako exprezident Václav Klaus. A to je kuriózní. Stropnický totiž bývá řazen až ke krajní levici, kdežto Klaus je zapřisáhlý odpůrce levičáků.

Matěj Stropnický vysvětloval studentce, proč nemá pracovat a raději chodit protestovat. A našel překvapivé zastání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

„Právě se nám snažíte zakázat jedny z jediných dnů, kdy si můžeme při náročnějším studiu přivydělat,“ podotkla Sladkovská k souhlasu Stropnického, aby se obchodní centra o svátcích uzavírala, Sladkovská. „Jak daleko může dojít dobrovolně nedobrovolné sebezotročování, pardon. Vy máte volat, že odmítáte při studiu pracovat a že na to studium chcete od státu podmínky, ne že chcete ještě o svátcích chodit na pokladny brigádničit, uff,“ zareagoval překvapivě Stropnický. 

Stejně se totiž vyjádřil v roce 2013 exprezident Klaus. „Deprimuje mě, že současní studenti nemají na studium stejnou koncentraci, jakou jsme museli mít my. Dnes má skoro každý student vedle studia nějaké zaměstnání. Nedovedu si to představit,“ uvedl tehdy Klaus na Vysoké škole ekonomické. 

Stropnický přitom sám při studiu pracoval. „Pokud má studium na vysoké škole být opravdu vzděláním a ne cestou, jak pouze získat nějaký titul, je žádoucí, aby se mu studující opravdu věnoval a nemusel během studia pravidelně pracovat,“ myslí si však. 

Původní text ZDE.

Podle něj je tak nutností, aby byly zavedeny státem garantované bezúročné půjčky na náklady spojené se studiem, doplněné systémem stipendií až do výše minimální mnzdy. Sociální ani prospěchová stipendia totiž v současné době dle jeho názoru životní náklady studentů nepokryjí. 

K celé výměně názorů se také vyjádřil šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl ve svém komentáři. „Lidé se pohoršují nad Stropnickým, ale nakonec vyhraje on. Vlastně už tak trochu vyhrál. Rozdíl mezi Stropnickým na straně jedné a Marksovou, Dienstbierem, Hollanem apod. na straně druhé je totiž jen v odvaze přiznat, co je jejich cílem,“ zkonstatoval Plesl. Stropnický se dle něj nebojí. „Což je vlastně sympatické, i když jeho představa fungování společnosti je skutečně zvrhlá. A jaké z toho plyne poučení? Nikdy nenechte své děti chodit do školy v Itálii,“ uzavřel.

reklama

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Dezinformace

Myslíte si, že jsme k dezinformacím náchylní více než jinde? A jestli se tu podle vás šíří, není to vaše vina, myslím vás politiků, že jste neschopní lidem věci vysvětlit? Třeba jako to, co to vůbec dezinformace je? Podle mě je to takový moderní termín, za který politici schovávají kde co a hlavně s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

18:24 70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

Zatímco šéf školských odborů půjde s ministrem školství jednat až v pondělí, zástupkyni Učitelské pl…