Matku, jíž norské úřady odebraly syny, v úterý asi přijme premiér

06.02.2015 21:15

S českou matkou Evou Michalákovou, které norské úřady odebraly před více než třemi lety syny, by se mohl příští týden sejít premiér. Schůzka by se měla konat v úterý ve Sněmovně. ČTK to dnes oznámila mluvčí petičního výboru na podporu rodiny Kateřina Jurigová. Podle ní Michalákovou bude v Česku provázet její norská advokátka, matka převezme i peníze ze sbírky na podporu rodiny. Úřad vlády zatím schůzku nepotvrdil.

Matku, jíž norské úřady odebraly syny, v úterý asi přijme premiér
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Eva Michaláková, která bojuje s norskou sociální službou o vrácení svých synů do péče, by se měla v úterý spolu s dalšími členy rodiny sejít s premiérem Bohuslavem Sobotkou," uvedla mluvčí. Sobotka by se mohl se členy rodiny setkat v úterý dopoledne ve Sněmovně. Dolní komora by do poloviny února měla dostat zprávu o tom, jaké kroky na podporu Michalákových vláda podnikla. Odpoledne pak matka chlapců převezme symbolický šek s výtěžkem ze sbírky na její podporu, peníze by měly sloužit například na úhradu právníků v Norsku.

Podle dostupných informací norská sociální služba rodinu Michalákových sledovala od roku 2008. Syny české matce a otci odebrala v květnu 2011 kvůli podezření na násilí a zneužívání. Policie vyšetřování odložila, obvinění nepadla. Soud zjištění a posudky považoval ale za závažné, s odebráním souhlasil. Michaláková s odvoláními neuspěla. Evropský soud pro lidská práva její stížnost nepřijal. Loni v prosinci požádala v Norsku o přehodnocení případu a svěření synů do péče, o něž u českého soudu pak žádá i její rodina.

Český ministr zahraničí předal norské velvyslankyni už dvě verbální nóty. V tomto silném diplomatickém nástroji ČR rodinu podpořila. Stát nabízí norské straně spolupráci českých úřadů při řešení případů a záruky, že na rodinu v ČR dohlédne a pomůže jí. Norsko odpovědělo také nótou, projevilo zájem o spolupráci. Český premiér se obrátil kvůli případu na předsedkyni norské vlády, psal jí dopis.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

18:55 Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

REPORTÁŽ Máme na víc. Předpremiéru dokumentu s tímto názvem, o posledních prezidentských volbách, vi…